Vo svojom príhovore na jednom z pracovných stretnutí Putin pripomenul, že opakovane hovoril o potrebe zmien v ústave, a to aj v oblasti zlepšenia politického systému, upevnenia sociálnych záruk, posilnenia suverenity a integrity štátu, duchovných a morálnych hodnôt.

EBE 40 Moskva - Na snímke ruský prezident Vladimir Putin počas rozhovoru s premiérom Michailom Mišustinom v prezidentskej rezidencii Novo Ogarjovo pri Moskve v Rusku 2. júna 2020. FOTO TASR/AP
Russian President Vladimir Putin speaks on the phone during a meeting with Russian Prime Minister Mikhail Mishustin via teleconference at the Novo-Ogaryovo residence outside Moscow, Russia, Tuesday, June 2, 2020. Putin instructed his government to take quick steps to repair economic damage from the coronav
Neprehliadnite

Ruské občianske združenie Golos tvrdí, že referendum o ústave bolo zmanipulované

Podotkol, že od rozpadu ZSSR uplynulo len málo času a „moderné Rusko je, samozrejme, stále vo fáze formovania“. Dodal, že „stále sme veľmi zraniteľní mnohými spôsobmi“. Zdôraznil, že „potrebujeme vnútornú stabilitu a čas, aby sme posilnili krajinu a všetky jej inštitúcie“.

Podľa Putina výsledky hlasovania ukazujú, že občania Ruskej federácie dôverujú štátnym orgánom a štátne orgány by mali urobiť všetko pre to, aby túto dôveru nesklamali.

Ruský prezident zároveň vyjadril pochopenie pre postoj tých občanov, ktorí hlasovali proti prijatiu zmien v ústave. Priznal, že „stále máme veľa nevyriešených problémov (....)“ a „ľudia často čelia nespravodlivosti, bezcitnosti, ľahostajnosti“, a to aj zo strany úradov.

Putin zostane pri moci dlhšie

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov označil výsledky tohto hlasovania za triumf. Nespresnil pritom, s ktorými z reforiem sa začne ako prvými.

Zmeny a doplnenia do ústavy, ktoré okrem iného umožňujú, aby Putin zostal pri moci až do roku 2036, odobrilo 78 percent voličov, proti ich bolo 21 percent, vyplýva z údajov zverejnených vo štvrtok ruskou Ústrednou volebnou komisiou.

JB 1 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin počas ceremoniálu odovzdávania medailí Zlaté hviezdy hrdinom práce pri príležitosti Dňa Ruska v Moskve 12. júna 2020. Rusko si v piatok pripomína 30 rokov od prijatia Deklarácie o štátnej suverenite Ruskej sovietskej federatívnej socialistickej republiky (RSFSR). Prezident Vladimir Putin sa pri príležitosti Dňa Ruska objavil na verejnosti prvýkrát od vypuknutia koronavírusovej pandémie. Putin sa pri tejto príležitosti zúčastnil na ceremónii v Parku ví
Neprehliadnite

Rusko: Zmeny v ústave podporilo 77,92 percenta voličov

Účasť na hlasovaní dosiahla 68 percent, čo znamená, že do volebných miestností prišlo 58 miliónov občanov. Ide o takmer 53 percent všetkých občanov Ruskej federácie s právom voliť.

Návrhy na zmeny a doplnenia v ústave, predložené Putinom a rozpracované komisiami, predtým schválili obe komory ruského parlamentu a regionálne zastupiteľstvá.

Putin od začiatku vcelku krátkeho procesu príprav reforiem v ústave trval na tom, aby zmeny odobrili občania v hlasovaní, aj keď zo zákona referendum v takomto prípade nie je potrebné. Ruský prezident argumentoval, že schválenie ľudom poskytne ústavným zmenám väčšiu legitimitu.

Pôvodne sa celoštátne hlasovanie o zmenách ústavy malo konať 22. apríla. Kremeľ ho odložil vzhľadom na nepriaznivú epidemiologickú situáciu v Rusku vyvolanú koronavírusom nového typu.