Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v stredu poprel špekulácie, že ruský prezident Vladimir Putin plánuje 9. mája, keď Rusko oslavuje víťazstvo Sovietskeho zväzu v druhej svetovej vojne, vyhlásiť vojnu proti Ukrajine a následnú mobilizáciu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Ruský prezident doteraz označoval konflikt na Ukrajine ako špeciálnu vojenskú operáciu, a nie vojnu. Západní politici a niektorí pozorovatelia Ruska sú však presvedčení, že Putin možno v pondelok plánuje veľké oznámenie. Špekuluje sa, že by mohlo ísť o celý rad záležitostí - od vyhlásenia vojny až po vyhlásenie víťazstva, píše Reuters.

Deň víťazstva (9. máj) je jednou z najdôležitejších národných udalostí Ruska, počas ktorej si jeho obyvatelia pripomínajú obrovskú obeť, ktorú krajina priniesla vo vojne proti nacistickému Nemecku v rokoch 1941-45. Tá je v Rusku známa ako veľká vlastenecká vojna.

Odhaduje sa, že počas druhej svetovej vojny zahynulo asi 27 miliónov občanov Sovietskeho zväzu, pričom vo vojne prišla o niekoho takmer každá sovietska rodina.

Ruský prezident už v minulosti vo svojich rečiach prednesených v deň tohto sviatku podľa Reuters podpichoval Západ a poukazoval na silu ruskej postsovietskej armády.

Ďalšie dôležité správy

WA 48 Moskva - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko gestikuluje počas spoločnej tlačovej konferencie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom (nie je na snímke) v Moskve v piatok 18. februára 2022. FOTO TASR/AP

Belarusian President Alexander Lukashenko looks down during a joint news conference with Russian President Vladimir Putin following their talks in the Kremlin in Moscow, Russia, Friday, Feb. 18, 2022. (Sergei Guneyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Lukašenkova armáda spustila manévre v čase obáv, že Putin vyhlási Ukrajine vojnu