Ruské deti čoskoro nebudú môcť tvrdiť, že sa nudia, keďže prezident Vladimir Putin a niekoľko ďalších úradov založia nové detské hnutie, napísala v utorok na svojom webe americká televízia CNN.

Nová detská organizácia

Plán je taký, že vo štvrtok má byť schválený zákon, ktorý umožní založenie novej organizácie pre deti, uvádza ruský spravodajský web RBK (RosBiznesKonsalting, rbc.ru). Podľa správ ďalších médií bude členstvo dobrovoľné.

Štvrtkové schválenie zákona bude symbolické, pričom sa blíži aj 100. výročie vzniku organizácie Mladí pionieri, premenovanej po smrti diktátora a zakladateľa Sovietskeho zväzu v roku 1924 na Všezväzovú pioniersku organizáciu V.I. Lenina. Bola to komunisticky orientovaná obdoba skautského hnutia.

Do 70. rokov 20. storočia sa organizácia rozrástla a jej členmi bolo 25 miliónov detí, ktoré všetky mohli tráviť čas v sieti pionierskych domov, rekreačných stredísk a táborov po celom území Sovietskeho zväzu (ZSSR), uvádza CNN.

Oživenie pionierov

Pionierska organizácia bola po rozpade Sovietskeho zväzu zrušená a dokonca určitý čas zakázaná. Odvtedy bolo aj niekoľko nesmelých pokusov o jej oživenie.

Nové oživenie organizujú Kremeľ, ministerstvo školstva a federálny úrad pre ruskú mládež. Putin tento nápad predstavil už v apríli počas stretnutia s deťmi.

Je tiež možné, že súčasťou novej organizácie bude zrejme aj Junarmija, Národné hnutie mladých armádnych kadetov, ktorej zakladateľom je ruský minister obrany Sergej Šojgu. Členov okrem iného učia aj v útlom veku bojovať.

Návrh sa stretol s určitým výsmechom členov ruskej opozície, ktorá poznamenala, že Rusko má väčšie problémy než chýbajúcu mládežnícku či detskú organizáciu – problémy spôsobené predovšetkým prebiehajúcou inváziou Ruska na Ukrajine.

Ďalšie dôležité správy

JB 20 Moskva - Na archívnej snímke zo 14. apríla 2020 hovorca Kremľa Dmitrij Peskov počas videokonferencie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Moskve. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok 12. mája potvrdil, že sa nakazil novým typom koronavírusu. Ako však poznamenal, ruského prezidenta Vladimira Putina videl osobne naposledy pred vyše mesiacom.  Počet potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 prekročil v Rusku 230.000, čím sa táto krajina zaradila v počte infikovaných na druhé miesto za Sp
Neprehliadnite

Kremeľ je presvedčený, že Fínsko a Švédsko v NATO bezpečnosť Európy nezlepšia