Počet prípadov nákazy novým koronavírusom na Slovensku stúpa. Za piatok dokonca pribudol rekordný počet pozitívnych prípadov. Laboratória potvrdili 290 pozitívnych testov a celkovo otestovali 5 750 vzoriek.

Pacientov s ťažkým priebehom ochorenia na Slovenskuna šťastie nebolo veľa.
Neprehliadnite

Spojenie chrípky a covidu vyvoláva pred jesennou sezónou obavy

Aj napriek stúpajúcemu trendu prebieha druhá vlna pandémie podľa scenára. „Prijaté opatrenia sa ju snažia ukončiť skôr, než začne chrípková sezóna,“ povedal pre portál Sme Primár profesor Vladimír Krčméry, odborník na tropickú medicínu a infektológiu.

Druhá vlna a chrípka

Druhá vlna pandémie koronavírusu sa na Slovensku začala koncom leta. Príchod chrípkovej sezóny sa očakáva koncom tohto roka.

„Verím, že opatrenia, ktoré prijíma ministerstvo zdravotníctva a tiež krízové štáby v regiónoch, oddelia tieto dve udalosti tak, aby bol medzi koncom druhej vlny a nástupom chrípky aspoň jeden mesiac,“ povedal v rozhovore profesor.

Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) už vydal aj nové opatrenia, ktoré začali platiť od piatka. Okrem iného sa napríklad pri kultúrnych a športových podujatiach do celkového počtu osôb počítajú len ľudia v obecenstve.

Neprehliadnite

Krčméry: Koronavírus zvládneme. Už v máji sa vrátime k bežnému životu

Hromadných podujatí sa v súčasnosti môže zúčastniť v jednom okamihu maximálne 500 ľudí a vo vnútorných priestoroch najviac tisíc osôb. Organizátori majú zakázané podávať občerstvenie. Ľudia v hľadisku by tiež mali sedieť v každom druhom rade.

Výnimku v limitoch majú len podujatia, na ktorých budú mať všetci účastníci negatívny výsledok testu na ochorenie Covid-19, ktorý nie je starší ako 12 hodín. Organizovanie podujatí v prevádzkach verejného stravovania je zakázané. Týka sa to napríklad aj tanečných barov alebo zábav.

Výnimku majú svadby, kary či krstiny do 150 osôb. V červených regiónoch by mal byť od začiatku októbra na svadbách povolený limit sto hostí. V krajnom prípade bude podľa Krčméryho možno potrebné zaviesť niektoré celoštátne opatrenia v závislosti od regionálnych semaforov.

Môže pomôcť očkovanie

Ak sa nepodarí zvládnuť situáciu pomocou opatrení, podľa Krčméryho môže pomôcť aj vyššia zaočkovanosť proti chrípke. Šanca, že sa človek nakazí oboma vírusmi súčasne je podľa neho vyššia práve počas chrípkovej sezóny.

„Pokiaľ splynie druhá vlna s chrípkou, môže nám stúpnuť úmrtnosť na zápal pľúc. U starších sa môže pridružiť aj bakteriálna, teda stafylokoková a najmä pneumokoková infekcia,“ povedal pre portál profesor.

Očkovanie môže podľa jeho slov zabrániť vzniku „ťažkého zápalu pľúc alebo ho aspoň zmierniť“ najmä u starších ľudí. Problém môže byť v tom, že proti chrípke sa ročne zaočkuje len minimum ľudí. Minulý rok to bolo menej ako päť percent.

„Nepoznám jedinú registrovanú vakcínu, a to je ich na trhu okolo pätnásť, kde by riziko výrazne prevýšilo benefit. Inak by nedostali registráciu v Európskej únii. Podmienky na vakcíny sú veľmi prísne a na ich bezpečnosť sa dohliada,“ povedal V. Krčméry.

Nedôveru voči vakcinácii potvrdil aj prieskum, ktorý prebehol ešte koncom apríla tohto roka. Okrem iného z neho vyplynulo, že ak by bola k dispozícii vakcína na nový koronavírus, reálne by sa dalo zaočkovať iba 40,9 percenta opýtaných ľudí.

Vakcína proti Covid-19
Neprehliadnite

Ani vakcína proti koronavírusu nemusí pomôcť. Tretina ľudí očkovanie odmieta

Z celkového počtu opýtaných by sa nedalo zaočkovať 27,9 percenta ľudí. Väčšina z nich to odôvodnila tým, že vakcína im spôsobí väčšie problémy ako ochorenie Covid-19. Zvyšok si myslí, že vakcína im v skutočnosti nepomôže.

Zhruba tretina opýtaných ľudí na otázku o tom, či by sa dali zaočkovať, nevedela odpovedať. Prieskum v marci iniciovali spoločnosť Mnforce a komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV.

Slovensko v súvislosti s koronavírusom aktuálne eviduje 39 úmrtí. V nemocniciach je hospitalizovaných 125 pacientov, potvrdené ochorenie Covid-19 má 96 z nich. Na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) je osem osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 11 pacientov.

Celkový počet pozitívne testovaných ľudí doteraz je 6 546, od začiatku vypuknutia ochorenia sa na Slovensku urobilo 408 805 laboratórnych testov. Aktívnych prípadov ochorenia je aktuálne 2 988.