Kráľ odmietol príležitosť zvýšiť financovanie paláca a namiesto toho sa rozhodol darovať národu zisky z veternej farmy v hodnote miliónov libier. Informuje o tom portál The Telegraph. Panovník vyhlásil, že zisky Crown Estate zo šiestich vysoko lukratívnych projektov veternej energie na mori by mali ísť priamo do štátnej pokladnice, pričom žiaden z nich by sa nemal čerpať pre kráľovskú domácnosť.

Suverénny grant, ktorý dostáva na financovanie svojich oficiálnych povinností, je zložený zo ziskov panstva, pochádzajúcich z pozemkového a majetkového impéria v hodnote 15 miliárd libier, ktoré je prevádzkované ako nezávislý podnik. Spoločnosť Crown Estate oznámila prelomovú energetickú dohodu, ktorá bude generovať hrubé príjmy vo výške miliardy libier ročne po dobu najmenej troch rokov.

Šesť projektov, z ktorých tri sa nachádzajú pri pobreží Severného Walesu, Cumbrie a Lancashire, a tri v Severnom mori pri pobreží Yorkshire a Lincolnshire, vygeneruje dostatok obnoviteľnej elektriny na napájanie viac ako siedmich miliónov domácností.

Hovorca Buckinghamského paláca povedal: „Vzhľadom na neočakávaný prílev energie na mori, správca súkromného majetku panovníka napísal premiérovi a kancelárovi, aby zdieľali kráľovo želanie, aby tento neočakávaný prírastok smeroval skôr pre širšie verejné dobro, než pre suverénny grant, a to prostredníctvom primeraného zníženia podielu prebytku Crown Estate, ktorý financuje Sovereign Grant.“

Znamená to pravdepodobné zníženie percenta ziskov Crown Estate pridelených do Sovereign Grant po prvýkrát od zavedenia súčasného systému pred viac ako desiatimi rokmi ako prostriedku na financovanie oficiálnych povinností kráľovskej rodiny. Existuje však zákonné ustanovenie, ktoré zabezpečuje, že zvrchovaný grant sa nemôže znížiť.

Zisky „v prospech všetkých“

Kráľ tak dodržiava to, čo vyhlásil v septembri minulého roka: Príjmy z Crown Estate budú „v prospech všetkých“. Hovorí sa, že uprednostňuje „zoštíhlenú“ monarchiu a počas niekoľkých prvých mesiacov svojej vlády opakovane vyjadroval obavy z krízy životných nákladov v Spojenom kráľovstve.

Pred časom boli prevádzkovatelia veterných fariem, ktorí ťažili z historických vládnych dotácií, obvinení z toho, že profitujú z energetickej krízy. Suma, ktorú platia za svoju energiu, je viazaná na rekordne vysoké ceny plynu. Dan Labbad, generálny riaditeľ spoločnosti Crown Estate, povedal: „Doterajšie úspechy Spojeného kráľovstva v oblasti veternej energie na mori sú pozoruhodné a táto ďalšia generácia projektov poukazuje na ešte vzrušujúcejšiu a dynamickejšiu budúcnosť.“

Graham Stuart, minister pre energetiku a klímu, dodal: „Vietor na mori je jadrom nášho cieľa zabezpečiť čistú, cenovo dostupnú a odolnú dodávku energie pre všetkých v Spojenom kráľovstve a zároveň prinášať veľké obchodné, investičné a pracovné príležitosti.“

Grant v hodnote 86 miliónov

Zisky Crown Estate sa prenášajú do štátnej pokladnice, ktorá potom vráti percento späť kráľovskej domácnosti vo forme suverénneho grantu. Toto percento sa prehodnocuje každých päť rokov. V súčasnosti predstavuje 25 percent, čo sa v rokoch 2021/22 rovnalo 86,3 milióna libier.

Grant sa zvýšil z 15 percent pri poslednej revízii v rokoch 2017 až 2018 na podporu prebiehajúcej rekonštrukcie Buckinghamského paláca. Bolo to však so zámerom vrátiť sa v roku 2027, resp. 2028 na pôvodnú úroveň.

Najnovšia výročná správa, zverejnená v marci minulého roka, poznamenala, že čistý prebytok spoločnosti Crown Estate sa mal výrazne zvýšiť v dôsledku dodatočných príjmov z vývoja veternej energie na mori, čo by bolo relevantným faktorom pri preskúmaní. Čistý zisk nehnuteľnosti za posledný finančný rok bol 313 miliónov libier.

Ďalšie dôležité správy

WA 49 archív Londýn - Na archívnej snímke zo 16. januára 2020 britský princ Harry prichádza do záhrad Buckinghamského paláca v Londýne. Princ Harry vyhral súdny spor s britským bulvárnym týždenníkom The Mail on Sunday, ktorý napísal, že sa Harry po tom, ako ukončil svoju kráľovskú rolu, otočil k armáde chrbtom. Noviny sa musia 36-ročnému princovi ospravedlniť za urážku na cti a zaplatiť mu odškodné, informovala v pondelok 1. februára 2021 tlačová agentúra Reuters. FOTO TASR/AP 


FILE - In this
Neprehliadnite

Princ Haryy čelí kritike za odhalenia z jeho knihy