Spojené štáty a ďalších 37 krajín Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vytvoria misiu expertov, ktorí posúdia situáciu v oblasti ľudských práv v Rusku. Oznámil to vo štvrtok hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price.

Rusko obmedzilo základné ľudské práva

Spomínané krajiny k tomuto kroku pristúpia na základe aktivácie tzv. Moskovského mechanizmu pre vyšetrovanie ľudských práv. Jeho aktivácia je odpoveďou na nedávne kroky, ktoré Rusko prijalo, aby obmedzilo slobodu prejavu a právo na pokojné zhromažďovanie sa. Ide tiež o reakciu na správy o mučení zadržiavaných osôb v Rusku, uviedol Price vo vyhlásení.

Misia po preskúmaní situácie zverejní svoju správu v septembri, uvádza ďalej Price.

OBSE objavila dôkazy o zločinoch

Moskovský mechanizmus v rámci OBSE bol od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu aktivovaný už trikrát, všíma si Reuters.

OBSE je organizáciou, ktorá zdržuje 57 krajín. Jej súčasťou sú i Spojené štáty a Rusko a rôzne krajiny z Európy, strednej Ázie a Severnej Ameriky.

V apríli misia OBSE uviedla, že objavila dôkazy o vojnových zločinoch a zločinoch proti ľudskosti, ktoré na Ukrajine pácha Rusko. Moskva však tieto tvrdenia poprela a správu misie označila za "nepodloženú propagandu".  

Ďalšie dôležité správy

EBE 31 Moskva - Na snímke ruský prezident Vladimir Putin počas videokonferencie o ekonomických otázkach v rezidencii Novo-Ogaryovo neďaleko Moskvy 7. júna 2022. FOTO TASR/AP


Russian President Vladimir Putin attends a meeting on economic issues via videoconference at the Novo-Ogaryovo residence outside Moscow, Russia, Tuesday, June 7, 2022. (Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Rusko obmedzí verejnosti prístup vládnym údajom. Takto chce ochrániť ľud pred sankciami