Fond obnovy, ktorý bude krajinám postihnutým koronakrízou poskytovať nenávratné granty, dosiahne veľkosť 390 miliárd eur, čím bude menší o 110 miliárd voči pôvodnému návrhu. Okrem toho lídri schválili aj rozpočet EÚ pre najbližšie sedemročné obdobie o veľkosti 1,074 miliardy eur.

Až tretina peňazí bude smerovať do boja s klimatickými zmenami, čo z balíka peňazí robí najväčší ekologický stimul v histórii. Podľa Bloombergu by Taliansko malo získať 82 miliárd eur v grantoch a 127 miliárd v pôžičkách.

Zhoda sa objavila až po štyroch dňoch rokovaní, keď šetriace krajiny dlho odmietali myšlienku grantov. Pristúpili na ňu až potom, ako sa zvýšila veľkosť ich rabatov – nižších príspevkov do európskeho rozpočtu, a zaviedla sa núdzová brzda.

„Verím, že táto dohoda bude vnímaná ako kľúčový moment európskej cesty," povedal prezident Rady Európy Charles Michel. 

We did it! We have reached a deal on the recovery package and the European budget for 2021-2027. This is a strong deal. And most importantly, the right deal for Europe right now. #EUCO

Posted by Charles MICHEL on Monday, July 20, 2020

Rabaty vznikli na popud Margret Thatcherovej v 80. rokoch, no po brexite mali byť zrušené. Rabaty pre Rakúsko sa však zdvojnásobia na 565 miliónov eur a rabaty Holandska dosiahnu takmer dve miliardy eur. Celkovo šetriace krajiny ušetria na príspevkoch do EÚ za sedem rokov až 50 miliárd eur.  

Holandský premiér Mark Rutte si vybojoval aj núdzovú brzdu. Jej myšlienkou je, aby krajina nereformujúca svoju ekonomiku dostatočne, mala dočasne pozastavený prísun peňazí. Rozhodovať o tom bude Európska komisia.

Možnosť zastavenia platieb bude platiť aj pre krajiny, ktoré porušujú „vládu zákona“ ako Maďarsko. Tieto podmienky však boli ku koncu samitu zmiernené, v opačnom prípade Maďarsko hrozilo zablokovaním celého balíka pomoci.