Všetky emisie CO2 zo spaľovacích motorov budú pri nových vozidlách od roku 2035 v Európskej únii spoplatnené. Členské krajiny EÚ v utorok definitívne schválili normu, ktorá od spomínaného dátumu prakticky znemožňuje predaj nových benzínových a naftových áut. Súhlasu ministrov EÚ predchádzala dohoda Nemecka s Európskou komisiou, ktorá zabezpečuje možnosť ďalej využívať spaľovacie motory poháňané výlučne syntetickými palivami.

Proti bolo len Taliansko a Poľsko, ktorých nesúhlas však na zablokovanie pravidiel nestačil. Keďže s normou už skôr súhlasili aj europoslanci, môže nadobudnúť účinnosť.

Norma, ktorej podobu dohodlo koncom októbra české predsedníctvo, je súčasťou balíka návrhov na výrazné obmedzenie emisií skleníkových plynov. Okrem nulových emisií oxidu uhličitého od roku 2035 zavádza aj postupný cieľ znížiť jeho splodiny do konca tohto desaťročia o 55 percent oproti hodnotám z roku 2021.

Berlín mal však s jej znením problémy, keďže podľa neho dostatočne nezaručovala výnimky pre využívanie motorov na syntetické palivá, označované takisto ako e-palivá. K jeho požiadavkám sa pridali aj ďalšie krajiny vrátane Česka, čím získali dosť hlasov na zablokovanie návrhu.
Komisia a nemecká vláda v sobotu oznámili, že sa podarilo nájsť kompromis. Zatiaľ čo Berlín a Praha dnes s normou súhlasili, Rím a Varšava boli proti.

Ďalšie dôležité správy

Olaf Scholz
Neprehliadnite

Nemecko a Európska komisia urovnali spor o konci spaľovacích motorov