Peniaze z nového únijného fondu obnovy, ktorý bol vytvorený na podporu hospodárskeho rastu po pandémii covidu-19, budú môcť krajiny Európskej únie využívať na posilnenie svojich kapacít skvapalneného zemného plynu (LNG). Povedal to dnes podľa agentúry Reuters eurokomisár pre ekonomiku Paolo Gentiloni.

Nie ruský dovoz

Po začatí ruskej invázie na Ukrajinu sa krajiny Európskej únie usilovne snažia zbaviť závislosti na dovoze ruského plynu. Budovanie novej infraštruktúry umožňujúcej dovoz väčšieho množstva skvapalneného zemného plynu nie z Ruska je súčasťou stratégie Európskej únie.

Gentiloni dnes v domovskom Taliansku rovnako povedal, že po lete plánuje predstaviť reformu únijného Paktu stability. Nové pravidlá podľa neho budú pravdepodobne zohľadňovať dlhové ciele jednotlivých krajín.

Únia nechá vládam voľné ruky

Komisia platnosť rozpočtových a dlhových pravidiel známych ako Pakt stability a rastu pozastavila predvlani v reakcii na koronavírusovú krízu a pôvodne ich chcela obnoviť už tento rok. Ruská agresia na Ukrajine ju však prinútila plán prehodnotiť. Vládam preto nechá voľnejšie ruky v otázkach rozpočtových deficitov a verejných dlhov ešte celý budúci rok.

Gentiloni dnes poznamenal, že komisia chce urobiť zmenené limity pre požičiavanie peňazí „menej abstraktné a menej rigidné".

Ďalšie dôležité správy

WA 6 archív Barcelona - Na archívnej snímke z 29. marca 2022 zamestnanci pracujú v splyňovacom zariadení spoločnosti Enagas, najväčšom zariadení na skvapalnený zemný plyn v Európe v Barcelone. Španielska vláda v piatok 13. mája 2022 oznámila dočasné obmedzenie referenčnej ceny plynu a uhlia pre elektrárne na zníženie účtov za elektrinu v najbližších 12 mesiacoch. FOTO TASR/AP

FILE - Operators work at Enagas regasification plant, the largest LNG plant in Europe, in Barcelona, Spain, Tuesday, Mar
Neprehliadnite

Nemecko a Holandsko budú spoločne ťažiť plyn z ložiska v Severnom mori