Členské krajiny EU v utorok na zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli dosiahli dohodu o aktualizácii pravidiel na uľahčenie bezpečného a voľného pohybu v priestore Únie počas pandémie ochorenia covid-19. Európska komisia (EK), ktorá s týmto návrhom prišla vlani v novembri, dohodu medzi členskými krajinami privítala.

Riešenia pre voľný pohyb

Eurokomisárka pre zdravie Stella Kyriakidesová a eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders v spoločnom vyhlásení uviedli, že EK od začiatku pandémie predkladá riešenia na zaistenie a uľahčenie bezpečného a voľného pohybu v kontexte zdravotných opatrení, ktoré si vyžiadala pandémia.

„Úzka koordinácia na úrovni EÚ je nevyhnutná nielen pre fungovanie jednotného trhu, ale najmä pre stanovenie jasných podmienok pre cestujúcich v rámci EÚ a zaistenie ich bezpečnosti,“ uviedli komisári v správe pre médiá.

Zdôraznili, že jasné a predvídateľné pravidlá umožňujúce bezpečné cestovanie fungujú aj vďaka „veľmi úspešným“ digitálnym covidpasom, ktorých bolo v EÚ vydaných viac ako 1,2 miliardy.

Postačí digitálny covid pas

Ministri v utorok potvrdili, že pri cestovaní počas pandémie by mal postačovať platný digitálny covid preukaz EÚ. Je preto dôležité, aby všetky členské štáty naplnili túto dohodu a bezodkladne zaviedli dohodnuté pravidlá.

Každý členský štát prijíma rozhodnutia na základe okolností, ktorým čelí, avšak variant omikron sa rozšíril po celej Európe a nastal čas zvážiť ukončenie dodatočných cestovných opatrení, ktoré viaceré členské štáty zaviedli v posledných týždňoch.

„Vyzývame všetky členské štáty EÚ, aby urýchlene zaviedli spoločné pravidlá s cieľom zabezpečiť koordináciu a jasné podmienky pre našich občanov a cestujúcich,“ uviedli Kyriakidisová a Reynders.

Žiadne dodatočné obmedzenia

Ministri sa dohodli na kľúčových aktualizáciách odporúčania, čo v zásade znamená žiadne dodatočné obmedzenia pre držiteľov covidpasov. Požaduje sa zosúladenie obdobia ich platnosti, čiže 270 dní v prípade primárneho cyklu očkovania.

Všetky opatrenia obmedzujúce voľný pohyb musia byť nediskriminačné a primerané a členské štáty by nemali odopierať vstup osobám cestujúcim z iných členských štátov.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke kontrola Covid Passov pri vstupe do jedného z obchodných centier v Košiciach dňa 23. novembra 2021. FOTO TASR - Milan Kapusta
Neprehliadnite

Digitálny covid preukaz bude od 1. februára platiť deväť mesiacov, upozorňuje ministerstvo