Slovensko prišlo o štyri milióny dávok vakcín proti ochoreniu Covid-19 od spoločností Pfizer a Johnson & Johnson. Objednalo totiž menej vakcín, než mohlo. Exminister zdravotníctva Marek Krajčí najskôr tvrdil, že krajina si objednala menej vakcín na odporúčanie konzília odborníkov, ktoré to ale v stanovisku poprelo. 

WA 2 Skopje - Zdravotná sestra pripravuje vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od spoločností Pfizer-BioNTech počas spustenia vakcinačnej kampane na klinike infekčných chorôb v Skopje v stredu 17. februára 2021. Severné Macedónsko začalo v stredu očkovať proti koronavírusu prvou dávkou vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech, ktoré tejto balkánskej krajine darovalo cez víkend susedné Srbsko. FOTO TASR/AP 


A nurse prepares a Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine on the first day of the vaccination campaig
Neprehliadnite

Slovensko sa malo vzdať troch miliónov vakcín Pfizer/BioNTech

Pre portál hnonline.sk Krajčí povedal, že menej vakcín od Pfizeru objednal na základe písomného stanoviska infektológa Pavla Jarčušku. Spomenul však aj šéfku odboru medzinárodných vzťahov na rezorte zdravotníctva Gabrielu Urbanovú. Tá mu pri vakcínach mala dávať odporúčania. 

Slovensko nakúpi ruskú vakcínu Sputnik V
Neprehliadnite

Pred odchodom Krajčího uzavrel jeho rezort dohodu o mlčaní s firmou, ktorá uskladňuje Sputnik

Rozhodnutie krátenia vakcín od Pfizeru padlo v čase, keď premiér Igor Matovič informoval o zazmluvnení dvoch miliónov ruských vakcín Sputnik V. Z možného počtu 2,4 milióna si Slovensko objednalo iba 600-tisíc vakcín. Po tejto informácii sa ukázalo, že Slovensko si neobjednalo menej vakcín len od Pfizeru, ale prišlo aj o milión dávok od Johnson & Johnson.