Krabie surimi tyčinky sú podobne ako kuracie nugetky z McDonald’s pred vyformovaním do výsledného tvaru zlisované na kašu. Na výrobu hmoty sa používajú ryby zbavené hlavy, vnútorností, kože, šupín a kostí. Výstupom je pevná masa proteínov bez chuti a vône.

Spotrebiteľský časopis dTest našiel v 9 testovaných krabích tyčinkách všetko možné okrem pravého krabieho mäsa. Na prípravu základnej hmoty na výrobu tyčiniek, takzvanej surimi pasty, sa nepoužívajú morské plody, ale biele ryby s nízkym obsahom tuku (napríklad treska).

Rybí tuk je nežiaduci pri tvorbe gélovej konzistencie, z ktorej sa tvarujú tyčinky. Tuk, ktorý je obsiahnutý v hotovom výrobku, nepochádza z rýb, ale z použitých olejov (rastlinného, sójového, palmového). Tým sa však zoznam pridaných látok v tyčinkách zďaleka nekončí.

Ale späť k surimi paste. Vo väčšine testovaných krabích tyčiniek tvorila rybacia zmes iba 35-percentný podiel. Najmenšie množstvo – iba 22 percent surimi pasty, objavil dTest v produkte Vici Smart Choice Surimi sticks.

Pod prémiovými surimi tyčinkami si treba predstaviť produkt, ktorý obsahuje 50-percentný podiel rybacej zmesi. Takéto množstvo našiel dTest iba v jednom produkte - vo Vici Premius snežný krab. Za oboma extrémami stojí ten istý výrobca - litovská spoločnosť UAB Plungės Kooperatinė Prekyba.

V krabích tyčinkách nie je ani krab, ani hodnotné látky z rýb

Zdroj: itesco.cz

Väčšina rýb spracovaných v surimi tyčinkách pochádza z Európy - Litvy a Lotyšska. Len 3 z 9 testovaných produktov uvádzali ázijský pôvod. Nowaco Surimi tyčinky (Dalian Kingbrine Seafoods Co., Ltd.) a Kimbex Surimi tyčinky (Rizhao Ayesham Foodstuffs Co.) pochádzajú z Číny a Kibun Sea Stix (Kibun Co., Ltd.) z Thajska. Thajsko-japonský „originál“ je vzhľadovo od európskej produkcie takmer nerozoznateľný.

V krabích tyčinkách nie je ani krab, ani hodnotné látky z rýb

Zdroj: itesco.cz

Výrobcovia v tyčinkách nešetria vodou, škrobom, bielkovinami a rastlinnými olejmi, ktoré sú potrebné na dosiahnutie požadovaného tvaru a konzistencie. Na dosiahnutie krabej chuti môžu používať malé množstvo krabieho mäsa.

V zložení tyčiniek na to musia upozorniť zvýraznením slova krab alebo kôrovec v blízkosti názvu arómy. Krabie mäso je totiž potravinový alergén, ktorý je potrebné uvádzať v zozname zložiek tak, aby ho spotrebitelia mohli ľahko identifikovať. Žiadny produkt dochutený pravým krabím mäsom však dTest v obchodoch nenašiel.

V zložení tyčiniek nechýbali „éčka" - košenila červená, paprikový extrakt alebo oxid titaničitý, ktoré výrobkom dodávajú tradičný červenobiely vzhľad. Kontroverznému glutamanu sodnému sa vyhli iba dva produkty Vici Premius snežný krab a Vici Krabella Surimi tyčinky. Výrobcovia ho v zložení nahradili „éčkom" (zvýrazňovačom chuti E635).

Surimi nie sú náhradou rýb

Aj napriek tomu, že tyčinky obsahujú rybie mäso, odporúčanú rybaciu dávku v jedálničku nimi nenahradíte. Ich výživovú hodnotu výrobcovia degradujú pridanými ochucovadlami, škrobmi, bielkovinami z vajec či sóje a tukom z rastlinných olejov.

Tyčinkám chýbajú aj omega-3 nenasýtené mastné kyseliny a vitamíny rozpustné v tuku. Na druhej strane obsahujú vitamín B12, selén, fosfor a veľké množstvo soli - 100-gramová porcia pokryje až 30 percent odporúčanej dennej dávky fosforu a sodíka, takže konzumujte s mierou.