Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR podporuje aktivity Odborového zväzu justície v SR v súvislosti s návrhom súdnej mapy. TASR o tom informovala hovorkyňa KOZ Martina Nemethová.

Nová súdna mapa prináša podľa odborárov zatiaľ viac pochybností ako riešení stavu v justícii. Odborový zväz justície v SR vyhlásil pre zhoršujúcu sa životnú úroveň a sociálne istoty zamestnancov justície štrajkovú pohotovosť.

„Navrhovaná reforma a rušenie súdov v mnohých okresných a krajských mestách nebude mať dosah len na obyvateľov týchto miest a okolia ako účastníkov konania, ale aj na samotných zamestnancov týchto súdov, ktorí sa obávajú zvýšenej časovej a vzdialenostnej dostupnosti miesta výkonu svojej práce a s tým spojenými zvýšenými nákladmi, ale aj samotnej straty zamestnania,“ uviedla Nemethová.

Mária Kolíková
Neprehliadnite

Kolíková predkladá novú verziu reformy súdnej mapy, zrealizovať sa má cez štyri zákony

Pripomienky Odborového zväzu justície v SR vzniesla KOZ aj v rámci medzirezortného pripomienkového konania.

„Odborový zväz justície v SR organizuje počas týchto dní na podporu ním vznesených pripomienok podporné zhromaždenia. Zároveň Odborový zväz justície v SR vyhlásil pre zhoršujúcu sa životnú úroveň a sociálne istoty zamestnancov justície štrajkovú pohotovosť,“ doplnila hovorkyňa.

„Všetci zúčastnení na tejto štrajkovej pohotovosti, ako aj ostatných súvisiacich aktivitách s cieľom dosiahnuť takú reformu justície, ktorá nebude mať negatívne dosahy ako na občanov SR, ako účastníkov konania, tak aj na zamestnancov súdov, ale bude najmä o dostupnejšej spravodlivosti, majú moju osobnú podporu a solidárnu podporu ostatných odborových zväzov združených v KOZ SR,“ skonštatoval prezident KOZ Marián Magdoško.

Mária Kolíková
Neprehliadnite

Kolíkovej súdna mapa má zarytých odporcov, odborári protestovali v Bratislave

Reforma súdnej mapy predpokladá reorganizáciu krajských a okresných súdov i vznik mestských súdov v Košiciach a Bratislave. Počet obvodov okresných súdov sa má znížiť z 54 na 30. Tiež počíta so vznikom troch správnych súdov.