Brexit extrémistom pomohol

Brexit nepochybne naštartoval akcieschopnosť extrémistov. V Európe, vrátane Slovenska, sú štandardné strany už roky zamestnané procesom vlastného zlyhávania a priazeň bežných voličov si tak získavajú politici, ktorí sa občas neštítia postaviť kampaň aj na klamstve či polopravde. Klamstvo prezlečené za predvolebnú pravdu totiž často znie jednoducho a zrozumiteľne. A jednoduchosť je presne to, čo dnes európsky volič od štandardných strán nedostáva, ale potrebuje počuť.

Krajne pravicová Kotlebova Ľudová strana Naše Slovensko v pondelok verejne odkázala, že ešte tento týždeň začne zbierať podpisy pod petíciu za vypísanie referenda o vystúpení Slovenska z EÚ. Odchod z únie mala aj vo volebnom programe. Obdivne sa na adresu výsledkov britského referenda vyjadril na sociálnych sieťach aj stratég Kollárovej parlamentnej strany Sme rodina Milan Krajniak.

Extrémisti zbierajú podpisy na slexit

Slovensko je považované za krajinu, kde je väčšina obyvateľstva orientovaná proúnijne. Z členstva v únii totiž naďalej profituje. Majú neštandardné a nepoznané strany potenciál na to, aby vyzbierali dosť podpisov na slexit? Na Slovensku by museli presvedčiť všetkých svojich voličov.

Teoretický potenciál získať 350-tisíc hlasov potrebných na referendum by medzi voličmi neštandardných strán bol. Kotlebovci získali v tohtoročných parlamentných voľbách podľa údajov štatistického úradu 209 779 hlasov, Kollárovci 172 860 hlasov.

Expert na extrémizmus, ktorý vzostup Kotlebovej strany predpovedal dávno pred voľbami, Radovan Bránik pre TREND.sk povedal, že organizačné schopnosti členov ĽSNS sú spomedzi významnejších extrémistických združení zrejme najnižšie, keďže personálna politika Mariána Kotlebu je doslova katastrofálna.

Kotleba zbiera podpisy na slexit, podľa experta sa to extrémistom môže podariť

Radovan Bránik Zdroj: SITA

Pripúšťa však, že za istých okolností a v prípade, že konanie referenda podporia aj skutoční radikáli združení hlavne v Slovenskom Hnutí Obrody, môže dôjsť k tomu, že sa časom podarí vyzbierať dostatok podpisov. Radovan Bránik upozorňuje, že rozhodnú osobné animozity medzi M. Kotlebom a lídrom SHO Robertom Švecom. Marian Kotleba totiž 25. júna odmietol podporiť protestné zhromaždenie proti EÚ, ktoré organizovalo SHO.

Kotlebu vraj podporilo zahraničie

Líder ĽSNS je však na rozdiel od budovania straníckych štruktúr o niečo úspešnejší pri budovaní mýtov o kampani, ktorá prakticky nič nestála, lebo ju robil formou bartrov. „Skutočný počet jeho bilbordov, plagátov a rôzneho propagačného merkantilu a tiež náklady na realizáciu celej kampane boli oveľa vyššie, než Kotleba uvádza,“ tvrdí R. Bránik s tým, že líder ĽSNS jednoducho obišiel zákon a prijal masívnu finančnú podporu zo zahraničia pomerne neštandardnou formou.

„Detaily o finančných operáciách, ktorými zabezpečoval svoju masívnu kampaň, budú onedlho k dispozícii verejnosti. Bez ohľadu na triky s financovaním zjavne Kotleba za sebou už jednu úspešnú akciu má,“ dodáva k akcieschopnosti extrémistov R. Bránik. M. Kotleba podľa neho získal zo zahraničia aj schopných poradcov, ktorí mu môžu dopomôcť k zaujímavým výsledkom.

ĽSNS v parlamente vyhovuje Smeru

Brexit podľa R. Bránika rozhodne zahral do karát M. Kotlebovi, ale aj autentickým radikálom. Kotlebov úspech u protestného voliča podľa neho ešte nejaký čas potrvá, kým sa nezačne o štyri roky zaujímať, čo vlastne v parlamente dosiahol. Osempercentná strana bez koaličného potenciálu neschopná splniť jediný zo sľubov, ktorý dala svojim voličom, nebude protestným voličom volajúcim po zásadnej zmene jednoducho stačiť.

Aktuálne pobyt Kotlebovej strany v parlamente najviac vyhovuje Ficovmu Smeru a Radovan Bránik vysvetľuje, prečo. Reálne riziko vzhľadom na nulový koaličný potenciál a nízky počet percent M. Kotleba pre Smer nepredstavuje. Strašenie Kotlebom však zaberá u voličov, ktorí by za normálnych okolností už Smer nikdy nevolili. Smer a Kotleba sú od seba navzájom existenčne závislí a nemožno čakať, že by sa podarilo dostať kotlebovcov z parlamentu. Kotleba naoko bojuje so systémom a systém reprezentovaný Robertom Kaliňákom a Robertom Ficom sa ho naoko pokúša eliminovať, uzatvára expert na extrémizmus.

Ak sa však Smer bude naďalej tváriť, že extrémistov naoko eliminuje, koaliční partneri budú pred tým zatvárať oči, opozícia bude naháňať Smer, zahraniční poradcovia budú dobre radiť a extrémisti sa pomeria, môže sa onedlho Slovensko sužované krízou politických elít spamätávať z rovnakého šoku ako dnes Británia. Kolíska demokracie, o budúcnosti ktorej rozhodlo aj klamstvo prezlečené za predvolebnú pravdu.