"Ako je možné, že predstaviteľ štandardnej politickej strany prehral s nejakým extrémistom v Banskej Bystrici? Náš kandidát neprehral s extrémistom. Ja byť pánom Kaníkom, tak sa stratím teraz z povrchu zemského. Odídem zo života politického. Prehrať s Kotlebom, tak to je teda vážna vec," vyhlásil premiér po prvom kole, v ktorom z boja o župné kreslo vypadol poslanec SDKÚ-DS Ľudovít Kaník. "Voľby v druhom kole suverénne vyhrá Vladimír Maňka," dodal R. Fico.

Nestalo sa tak, županom v Banskobystrickom kraji bude najbližšie štyri roky Marián Kotleba, keď presvedčivo porazil kandidáta Smeru Vladimíra Maňka o vyše 14-tisíc hlasov.

Hoci R. Fico označuje M. Kotlebu za extrémistu, na sociálnych sieťach sa cez víkend začalo šíriť staršie reklamné video so súčasným premiérom, ktoré v mnohom pripomína v súčasnosti už opatrnejšie výroky M. Kotlebu.

Klip pochádzajúci spred parlamentných volieb v roku 2002 pripomína, že politik Smeru vtedy hral podobnou kartou ako M. Kotleba a že sľuby ako vyriešiť rómsku problematiku už vtedy na Slovákov zaberali. Smer získal vyše deväť percent hlasov, prvýkrát sa dostal do parlamentu a bol v opozícii počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu.

"Ak budeme vo vláde, garantujem, že zlodej so sekerou nebude silnejší ako zákon a nebudeme pri tom hľadieť na to, či je páchateľom Róm alebo niekto iný." Takto agitoval pred jedenástimi rokmi v predvolebnom spote súčasný predseda vlády.

Aj čerstvo zvolený župan si už dáva na výroky pozor a tvrdí, že jeho "reformy" nie sú namierené iba proti Rómom. "My nerozdeľujeme ľudí podľa farby pleti, rozdeľujeme ľudí na normálnych a na tých, ktorí neakceptujú spoločenské normy," vyhlásil M. Kotleba na tlačovej konferencii po postupe do druhého kola volieb.

"Máme odvahu hovoriť aj o nezodpovednom raste rómskej populácie. Aj keď budeme kritizovaní zahraničím, sme pripravení robiť takú sociálnu politiku, ktorá bude vyžadovať od rodičov zodpovednosť za výchovu a životný štandard svojich detí. Urobíme všetko pre to, aby časovaná bomba rastu rómskej populácie nevybuchla a aby etnoturistika špekulantských skupín obyvateľstva nediskriminovala celú republiku," hovorí zas v starom spote R. Fico.