K ovplyvňovaniu stretnutí, respektíve k pokusom o ovplyvnenie duelov došlo v ostatných troch sezónach v dvoch najvyšších slovenských súťažiach. Informovali o tom na utorkovej tlačovej konferencii prezident SFZ Ján Kováčik a manažér integrity futbalu SFZ Peter Dedík.

Spolupracovali s NAKA

„Slovenský futbal nie je iný ako je naša spoločnosť. SFZ nechce zatvárať oči pred korupciou, ktorá sa, žiaľ, deje aj v slovenských súťažiach. Práve preto nám záleží na očistení slovenského futbalu, SFZ záleží na dobrom mene nášho futbalu. Dokazovanie v týchto prípadoch je veľmi náročné. Nemôžeme priebežne informovať o konkrétnych výsledkoch vyšetrovania, pretože by sme ho tým zmarili. Keď chceme mať relevantné dôkazy, ktoré usvedčia konkrétne osoby, chce to čas,“ vyhlásil Ján Kováčik.

Podozrenia z manipulácie sa objavili v šiestich zápasoch najvyššej a druhej najvyššej slovenskej súťaže.

„V spolupráci s Národnou protikorupčnou jednotkou sa nám podarilo odhaliť manipulácie duelov v slovenských súťažiach. Boli organizované prevažne pre zisk v stávkovaní. Zápasy boli manipulované prostredníctvom organizovanej skupiny, ktorú tvorilo najmä šesť osôb z Ukrajiny. Počas policajnej akcie boli zadržaní a momentálne sú vo väzbe obvinení z trestného činu športovej korupcie,“ uviedol Peter Dedík.

Podozriví hráči sú zo 4 klubov

Najzávažnejšie podozrenia vzbudilo šesť stretnutí v dvoch najvyšších súťažiach, ktoré sa hrali v rokoch 2016 a 2017. V zápasoch išlo o podozrenie z manipulácie, resp. pokus o manipuláciu stretnutí zo strany hráčov klubov OFK Teplička nad Váhom, MŠK Rimavská Sobota, FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble a Partizán Bardejov.

„Vyšetrovanie prebieha aj na strane orgánov činných v trestnom konaní, je pravdepodobné, že menoslov obvinených osôb sa rozšíri. Týmito prípadmi sa zaoberáme viac ako dva roky. Hlavným impulzom boli podnety z UEFA. Podnety sme dostali aj od iných agentúr, ktoré sa venujú tejto problematike. Podozrivých osôb a stretnutí je viacero. Zatiaľ nevidíme v tejto fáze ako potrebné riešiť kluby, ale v prípade preukázania týchto podozrení sa neskôr budeme zaoberať aj klubmi,“ povedal Peter Dedík.

DK SFZ suspendovala hráčov Lukáša Mravca (TJ Iskra Borčice), Petra Kosu (TJ Jednota Bánová), Mateja Vargica, Petra Petrána, Mareka Prošovského (všetci MŠK Rimavská Sobota), Michala Pintéra (FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble), Richarda Nováka (AŠK Maria Huta Gelnica), Ladislava Šostáka (MFK Zemplín Michalovce), Vladimíra Staša (OŠFK Šarišské Michaľany), Michala Hamuľaka, Vladimíra Andraščíka (obaja Partizán Bardejov) a bývalého trénera Bardejova Jozefa Kukulského.