Slovenská koruna sa po prudkom posilňovaní dočkala zmeny centrálnej parity, ktorej nová hodnota je 30,126 korún za euro.

Posilnenie o vyše 17 % z pôvodnej hodnoty 35,4424 korún za euro odsúhlasili na žiadosť Slovenska ministri eurozóny, zástupcovia ECB a ministri spolu s guvernérmi centrálnych bánk ďalších krajín.

Rozhodnutie prišlo v ten istý deň, keď slovenská koruna voči euru prepisovala historické rekordy a zhodnotila sa voči mene Únie o vyše 40 halierov. Popoludní dosiahol jej kurz hodnotu 30,650 koruny za euro.

Posilňujúca mena sa blížila k spodnej hranici doterajšieho fluktuačného pásma, ktoré pri centrálnej parite 35,442 koruny za euro predstavovalo interval od 30,126 do 40,759 koruny za euro. Nová centrálna parita tak má hodnotu doterajšej spodnej hranice.

V mechanizme výmenných kurzov ERM II, tzv. čakárni na euro, sa slovenská koruna môže vychýliť voči centrálnej parite len vo fluktuačnom pásme, ktoré predstavuje posun o 15 percent voči stredovému kurzu nahor i nadol. Znamená to, že koruna sa odteraz môže pohybovať v intervale 25,601 do 34,645 koruny za euro.

Ján Tóth, analytik ING bank si myslí, že centrálna parita sa už ďalej posúvať nebude a výmenný kurz sa bude pohybovať približne na jej dnešnej úrovni. "V rozhodnutí sa nespomína, že nová centrálna parita bola nastavená s očakávaním budúceho vývoja koruny, z čoho usudzujeme, že sa už meniť nebude. Konverzný kurz bude podľa našich odhadov na úrovni dnešnej parity. Po zohľadnení všetkých drobných ukazovateľov by mal byť stanovený približne na úrovni 30,25 korún za euro," povedal Tóth.

Slovenská koruna pred zverejnením rozhodnutia v stredu v noci ešte počas dňa lámala historické rekordy. Obchodovanie otvárala na úrovni 31,085 / 100 SKK/EUR, avšak už krátko po otvorení obchodovania pokorila historicky prvýkrát hranicu 31 SKK/EUR.

Najnižšie sa pritom kurz koruny voči euru dostal na 30,650 SKK/EUR, čo je zároveň nové historické maximum. Popoludní však prišla mierna korekcia, ktorá posunula kurz k úrovni 30,700 SKK/EUR, pri ktorej sa nachádzal aj o štvrtej hodine popoludní.

K posilňovaniu koruny voči euru prispelo predovšetkým odporúčanie EK zo 7. mája tohto roka, že Slovensko môže prijať euro ako oficiálnu menu od 1. januára 2009. Definitívny výmenný kurz by mal byť stanovený 8. júla 2008.

Foto na titulke - Flickr.com