Môže byť konečný konverzný kurz slovenskej meny silnejší ako 30 korún za euro? Analytici vidia hodnotu, ktorú v júli určí zbor ministrov financií EÚ (ECOFIN), práve okolo tejto hodnoty.

No koruna sa deň za dňom približuje k hranici fluktuačného pásma (30,126 Sk za euro), kde narazí na maastrichtské pravidlá. A keďže centrálna parita zostáva aj po uplynulom víkende neoblomná, kurz pod spodnou hranicou pásma je zatiaľ nepravdepodobný. A Národná banka Slovenska (NBS) musí prah brániť.

Guvernér si protirečil

V prípade, že fluktuačné pásmo bude ohrozené, je centrálna banka povinná intervenovať. No zatiaľ nezbrojí. Slovenská koruna sa pritom od stredového kurzu vzdialila už o dvanásť a pol percenta. Koruna pritom môže plávať maximálne 15 percent ďaleko od referenčnej parity.

Koruna sa blíži k bariére

Guvernér NBS Ivan Šramko dal minulotýždňovými vyjadreniami ďalšiemu posilňovaniu koruny priestor. „Vývoj slovenskej ekonomiky z dlhodobého hľadiska umožňuje posilňovanie domácej meny,“ povedal. Po týchto vyjadreniach výrazne klesol na trhu záujem o predaje korún. „Aj tie subjekty, ktoré by takéto transakcie mohli uskutočniť, odkladajú tento krok do vyhlásenia konverzného kurzu,“ vysvetľuje hlavný ekonóm Volksbank Vladimír Vaňo. A tak dnes i menej objemné predaje eur podľa neho tlačia trhový kurz na silnejšie úrovne.

Guvernérove slová podporili vyjadrenia premiéra, ktorý si želá čo najsilnejší kurz. Trocha rozporuplne potom vyznel jeho rozhovor pre denník Pravda, ktorý vyšiel tento týždeň. V ňom guvernér už tvrdí, že centrálna banka také prudké spevnenie kurzu nečakala.

Trhy predpokladali, že sa NBS povinnosti intervenovať vyhne posunutím mantinelov fluktuačného pásma. No na minulotýždňovom zasadnutí Ekonomického a finančného výboru Európskej komisie sa nakoniec parita nemenila. Štátny tajomník ministerstva financií František Palko povedal, že zmena vôbec nebola v pláne. Viac nekomentoval. Koruna tesne po víkende ešte neprelomila úroveň 31 Sk za euro, len nad ňou stagnovala. No podľa dílerov táto úroveň dlho neodolá.

Precedens ako precedens

Od hodnoty prípadnej novej parity sa očakáva, že bude už konečným konverzným kurzom. V inom prípade by to bola v eurozóne novinka. No tých už Slovensko do prístupového procesu niekoľko zaviedlo. Už len s druhou revalváciou by bolo Slovensko jediné. Podľa Markéty Šichtařovej, šéfky spoločnosti Next Finance, nie je tvrdenie, že parita sa bude rovnať konverznému kurzu, celkom podložené. „Môže, a nemusí. Konverzný kurz môže byť rovnako stanovený na úrovni aktuálneho trhového kurzu,“ myslí si.

Rozdielne názory existujú na reakciu trhu, keby sa parita menila. V prípade, že by centrálna banka mala istotu, že vývoj sa stabilizuje, zmenu by zrejme uvítala. No nemožno vylúčiť, že posun by korunu katapultoval k ďalším rekordom. Ako sa to stalo pri prvej zmene parity v marci minulého roka.

Jediné, čo sa dnes dá tvrdiť presvedčivo, je to, že júlový výmenný kurz bude iný ako súčasná oficiálna parita v ERM II (35,4424 SKK/EUR). Tej vydržalo fluktuačné pásmo už skoro pätnásť mesiacov. Približne rovnaký čas ako odolala aj prvá úroveň parity.

Analytik Citibank Jaromír Šindel sa domnieva, že parita vydrží až do júla. Posledný víkend bol podľa neho posledným možným termínom na skoršiu revalváciu. „Pokiaľ sa kurz priblíži spodnej hranici fluktuačného pásma, tak bude pravdepodobne nasledovať komentár zo strany NBS. No aj samotná existencia spodného pásma bude pre trh významnou úrovňou,“ myslí si.

Silný kurz nebude

Prípadné posunutie parity bude podľa väčšiny analytikov formálne a príde po oficiálnom odsúhlasení vstupu Slovenska do eurozóny. Odhady konečného kurzu sa posúvajú medzi 30 až 30,5 koruny za euro. Zrýchlenie inflácie a pokračovanie rekordne silného rastu HDP znižujú podľa V. Vaňa pravdepodobnosť, že by európske autority mali záujem o stanovenie kurzu na úrovni výrazne slabšej, než bude aktuálny trhový kurz.

No nevylučuje, že tak ako pri prvej revalvácii by sa nová hodnota mohla stanoviť na úrovni priemeru určitého predchádzajúceho obdobia, aj keď to by bolo v súčasnosti už vzdialené od trhovej hodnoty. Analytik ING Bank Ján Tóth poznamenáva, že z pohľadu fundamentov Slovensko silný kurz mať nebude. Dostať môže len slabý alebo neutrálny rovnovážny kurz, niekde okolo 30,4 koruny za euro.

Foto – Profimedia.cz