Vo Francúzsku a v Nemecku v posledných týždňoch zaznamenali nárast počtu prípadov nákazy koronavírusovým variantom delta, ktorý predtým prvýkrát zaznamenali v Indii. Počet takýto prípadov sa v oboch krajinách zdvojnásobil. V utorok o tom informovala agentúra Reuters.

Vo Francúzsku tvorí variant delta v súčasnosti približne 20 percent všetkých prípadov nákazy koronavírusom, pričom minulý týždeň tvoril okolo deväť až desať percent.

,,Variant delta sa postupne stáva (vo Francúzsku) dominantným, tak ako v celkom svete, kedže je nákazlivejší," uviedol francúzsky minister zdravotníctva Olivier Véran.

Vo Francúzsku však v súčasnosti klesá počet prípadov nákazy koronavírusom SARS CoV-2, a to aj napriek tomu, že podiel prípadov variantu delta sa zvyšuje. Za posledných sedem dni pribudlo v krajine v priemere denne len 1819 prípadov, čo je najmenej za posledných desať mesiacov.

Žena počas testovania na ochorenie COVID-19 v Nelson Bay v Austrálii v pondelok 28. júna 2021. V Austrálii v pondelok sprísnili protipandemické oparenia vo viacerých mestách pre zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu a rozširujúci sa delta variant koronavírusu, informovala agentúra AFP. Delta variant zaznamenali v mestách Sydney, Brisbane, Perth a Darwin. Situácia je najhoršia v Sydney, kde evidujú takmer 130 nakazených delta variantom.  FOTO TASR/AP
Neprehliadnite

Pre koronavírus je v Austrálii desať miliónov obyvateľov v lockdowne

Počet prípadov nákazy deltou sa zdvojnásobil aj v Nemecku. V krajine tvoril minulý týždeň približne 36 percent všetkých prípadov nákazy koronavírusom a týždeň predtým iba 15.

Podľa Lothara Wielera, šéfa Inštitútu Roberta Kocha, však vzhľadom na rýchlosť šírenia sa variantu delta možno predpokladať, že v súčasnosti tvorí viac než 50 percent všetkých zaznamenaných prípadov koronavírusovej infekcie.

Sedemdňová incidencia nákazy, čiže počet infikovaných na 100-tisíc obyvateľov za sedem dní, podľa údajov RKI v Nemecku už druhý deň za sebou mierne stúpla. V stredu ráno sa pohybovala na úrovni 36,8 a deň predtým mala hodnotu 35,2. Wieler však uistil, že nateraz sa neočakáva ďalší exponenciálny rast nakazených, keďže k otváraniu krajiny a uvoľňovaniu opatrení dochádza postupne.