Ochorenie Covid-19 mení poradie v rebríčku najdrahších miest pre život. Pohoršili si tak Singapur a Osaka, ktoré s Hongkongom vlani zdieľali prvú priečku. Na tej je s touto ázijskou finančnou metropolou späť Paríž a tiež Zürich. Ukázal to prieskum britskej analytickej organizácie The Economist Intelligence Unit (EIU), ktorý porovnáva septembrové ceny 138 výrobkov a služieb v 130 mestách po celom svete.

budova logo spolo?nos? Wirecard
Neprehliadnite

Veritelia Wirecard si nárokujú najmenej 12,5 miliardy eur

Index, ktorý o poradí miest v rebríčku rozhoduje, porovnáva každé mesto s nákladmi na život v New Yorku. Život v mestách Severnej a Južnej Ameriky, Afriky a východnej Európy v porovnaní s vlaňajškom zlacnel. Životné náklady v mestách západnej Európy naopak vzrástli. Predným priečkam aj naďalej dominujú ázijské mestá. Do prvej desiatky sa dostali aj štyri západoeurópske mestá, čo je podľa analytikov dané relatívnou silou európskych mien. Napríklad v Singapure ceny klesli, pretože z tohto mestského štátu v dôsledku pandémie odišli zahraniční pracovníci, uvádza EIU. Zdražela väčšina čínskych miest, kde spotrebiteľské ceny zvyšuje obchodné napätie medzi Pekingom a Washingtonom.

Ekonomika sa zotavuje? S priveľkým optimizmom opatrne
Neprehliadnite

Ekonomika sa zotavuje? S priveľkým optimizmom opatrne

Najviac vzrástli ceny v iránskej metropole Teheráne, ktorý sa vyšplhal o 27 priečok na 79. miesto. Hlavnou príčinou sú americké sankcie, ktoré komplikujú dodávky tovaru. Najväčší pokles cien potom vykázali brazílske mestá Rio de Janeiro a Sao Paulo, a to kvôli slabej mene a nárastu chudoby. Z desiatich kategórií, na ktoré sa správa sústredí, najviac zdražel tabak. Naopak najprudší prepad vykázali ceny oblečenia.