Až doteraz nebolo príliš zrejmé, ako sa chová SARS-Cov-2 po infikovaní človeka. Vedci z amerického Národného inštitútu zdravia však priniesli odpoveď v novej, zatiaľ ešte nerecenzovanej, štúdii.

Vírus v celom tele

Vedci zistili, že už dni po nákaze sa vírus rozširuje z dýchacieho traktu do prakticky všetkých orgánov tela. V nich môže pretrvávať mesiace, čo spôsobuje symptómy s názvom dlhý covid.

Štúdia podrobne skúmala vzorky tkanív 44 umretých pacientov s covidom. Snahou bolo zistiť replikáciu vírusu dni, týždne či mesiace od nákazy pacienta.  

Výsledok bol prekvapujúci – dokonca aj pacienti, ktorí ochoreli asymptomatickým či miernym covidom, mali roztrúsený vírus po celom tele. SARS-Cov-2 bol prítomný u všetkých pacientov, dokonca aj u toho, u ktorého covid prepukol pred 230 dňami.

V respiračnom trakte našli vírus až v 98 percentách vzoriek, čo nie je vzhľadom na spôsob jeho šírenia prekvapujúce. No vírus sa našiel aj v  kardiovaskulárnom systéme v 80 % vzoriek, v lymfatickom tkanive v 86 %, v tráviacom trakte v 73 %, v endokrinnom systému v 64 % a v nervovom systéme v 68 %.

Thailand's Bat Catchers Investigate The Origins Of COVID-19
Neprehliadnite

Z konšpirácie pravdepodobná teória. SARS-Cov-2 mohol uniknúť z laboratória vo Wu-chane

Zasiahnutý mozog

„Naše výsledky ukazujú, že najväčšie zasiahnutie vírusom SARS-Cov-2 je v pľúcach a dýchacích cestách. Vírus sa môže rozšíriť už v rannom štúdiu nákazy do celého tela, vrátane mozgu,“ tvrdia autori.

Pľúcna infekcia totižto spôsobí, že vírus sa dostane do krvného obehu, ktorý ho roznesie po tele. Prenikne aj cez krvno-mozgovú bariéru a dostane sa do mozgu, a to už aj v prípade asymptomatických prípadov nákazy.

Infekcia mozgového tkaniva môže spôsobiť poruchu mentálnych funkcií, ktoré sa označujú ako „brain fog“. Patrí k nim zábudlivosť, zmätenosť či odosobnenie. Tieto príznaky môžu pretrvávať týždne, mesiace či dokonca roky.

Zimbabwe Vaccinates Teens In Rural Areas
Neprehliadnite

Omikron môže byť slabší ako delta. Nádej vyvoláva prepad hospitalizácií v Južnej Afrike

Dlhý covid

Väčšina pacientov s dlhým covidom sa nakoniec plne uzdraví. Avšak pri objavení sa symptómov sa riziko smrti do šiestich mesiacov zvýši o 59 percent, tvrdí štúdia uverejnená v Nature. Zasiahne tak osem z tisíc covidových pacientov, píše Bloomberg.  

Symptómy dlhého covidu, medzi ktoré patria napríklad zjazvené pľúca, chronické poškodenie srdca alebo únava, sa týkajú 10 až 20 percent nakazených.

Dlhodobé príznaky sú prítomné aj pri iných virálnych ochoreniach, ako je chrípka, prechladnutie alebo hepatitída B. Podľa kanadskej štúdie u 21 zdravotníckych pracovníkov pretrvávali postvirálne symptómy ešte tri roky po ich nakazení sa SARSom v roku 2003.

T-lymfocyty
Neprehliadnite

Panika nie je na mieste. Omikron nebude taký zlý, ako sa hovorí