Teória o tom, že koronavírus mohol uniknúť z laboratória v čínskom meste Wu-chan je "dôveryhodná" a mala by sa podrobnejšie preskúmať. Vyplýva to zo správy amerického výskumného centra, o ktorej v utorok informoval denník The Wall Sreet Journal (WSJ).

Denník sa odvolal na nemenované zdroje oboznámené s obsahom tohto utajovaného dokumentu.

Analýza genómu koronavírusu

Správu pripravilo v máji 2020 výskumné pracovisko Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) v Kalifornii, ktoré je inštitúciou federálnej vlády USA.

WA 30 Naí Dillí - Pacienti s ochorením COVID-19 dostávajú kyslík v indickom hlavnom meste Naí Dillí v sobotu 1. mája 2021.  Úrady v Indii zaznamenali v pondelok 3. mája už 12. deň po sebe viac ako 300.000 novoinfikovaných koronavírusom SARS-CoV-2. Počet ľudí nakazených sa za posledný deň zvýšil o 368.147. V krajine pribudlo aj ďalších 3417 úmrtí, vyplýva z údajov, ktoré zverejnilo indické ministerstvo zdravotníctva. V hlavnom meste Naí Dillí, ktoré patrí k najviac zasiahnutým, v sobotu oznámili
Neprehliadnite

WHO zjednodušila názvy variantov nového koronavírusu

Na tento dokument sa i svojom vlastnom vyšetrovaní pôvodu koronavírusu odvolalo aj americké ministerstvo zahraničných vecí počas posledných mesiacov vlády exprezidenta Donalda Trumpa, píše WSJ.

Štúdia výskumného centra LLNL je založená na analýze genómu nového koronavírusu. Hovorca laboratória sa k článku WSJ odmietol vyjadriť.

Dve teórie tajných služieb

Nový americký prezident Joe Biden v apríli informoval o tom, že poveril spravodajské služby USA vypracovaním správy o pôvode koronavírusu.

Tajné služby podľa neho aktuálne pracujú s dvoma pravdepodobnými teóriami o pôvode vírusu, ktorými sú únik z laboratória a infikovanie ľudí pri kontakte s nakazeným zvieratami. Zatiaľ však nedospeli ku konkrétnym záverom.

WA 10 archív Washington - Na archívnej snímke z 25. februára 2021 renomovaný americký imunológ Anthony Fauci. Americká vláda berie
Neprehliadnite

Sú to nezmysly, Fauci sa vyjadril ku kritike republikánov po zverejnení jeho emailov

Americký denník The Washington Post nedávno s odvolaním sa na zdroje z prostredia amerických spravodajských služieb napísal, že traja pracovníci Wuchanského virologického inštitútu (WIV) v novembri 2019 ochoreli a museli vyhľadať nemocničné ošetrenie, pričom sa u nich prejavili príznaky podobné ochoreniu COVID-19.

Stalo sa tak viac ako mesiac predtým, než Čína oficiálne oznámila svetu, že vo Wu-chane dochádza k šíreniu nového druhu koronavírusu vyvolávajúceho vážne respiračné ťažkosti.

Výskum v opustenej bani

WSJ tiež informoval, že vedci z wuchanského inštitútu sa v roku 2012 podieľali na výskume v opustenej bani v provincii Jün-nan na juhozápade Číny, kde sa vtedy u niekoľkých baníkov prejavili symptómy ochorenia podobného zápalu pľúc.

Traja z nich chorobe podľahli. Výskumníci z bane, v ktorej žili netopiere, odobrali vzorky a údajne v nich identifikovali viacero nových typov koronavírusov.

Americké úrady obviňujú čínsku vládu zo zahmlievania pôvodu koronavírusu, Peking však takéto obvinenia rázne odmieta. Výskumná misia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) mohla navštíviť Wu-chan až vyše roka po začiatku pandémie, k jednoznačným zisteniam o počiatkoch pandémie však nedospela.

Mimoriadne nepravdepodobné

Tím expertov WHO po návrate z Číny označil teóriu o úniku vírusu z miestneho laboratória za ,,mimoriadne nepravdepodobnú".

Odborníci WHO vtedy uviedli, že koronavírus sa pravdepodobne preniesol zo zvierat na človeka; ako konkrétne k tomu došlo, však nezistili. Za najpravdepodobnejší pôvodný zdroj nákazy vedci označujú netopiere.

Šéf programu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre núdzové situácie Michael Ryan
Neprehliadnite

Vysoká zaočkovanosť proti Covid-19 môže pomôcť znížiť riziko šírenia vírusu, tvrdí WHO

Riaditeľ programu WHO pre núdzové situácie Mike Ryan sa v pondelok vyjadril, že táto inštitúcia OSN nemôže donútiť čínsku vládu, aby jej poskytla bližšie informácie o pôvode koronavírusu. Dodal však, že WHO iniciuje vykonanie nových štúdií, ktoré posunú pochopenie pôvodu nákazy koronavírusom na ,,vyššiu úroveň", píše agentúra Reuters.