Koronakríza spôsobila, že globálny dlh sa v 3. kvartáli dostal na nové rekordné maximum vyše 272 biliónov dolárov, uviedol Inštitút pre medzinárodné financie (IIF) a varoval pred „útokom dlhového cunami". Podľa IIF globálny dlh bude v najbližších mesiacoch pokračovať v raste a stanovovaní nových rekordných maxím a do konca roka dosiahne 277 biliónov dolárov alebo 365 percent svetového hrubého domáceho produktu (HDP).

EBE 4 Hialeah - Na snímke Yanitza Martinezová odetá v štýle americkej zástavy prichádza k prezidentským voľbám v meste Hialeah na Floride v utorok 3. novembra 2020. FOTO TASR/AP
Yanitza Martinez wears red, white, and blue as she arrives to vote outside of the John F. Kennedy Library during the general election, Tuesday, Nov. 3, 2020, in Hialeah, Fla. (AP Photo/Lynne Sladky)
Neprehliadnite

USA hlási rekordných skoro 200- tisíc prípadov nákazy Covid-19

Vlády po celom svete zvýšili fiškálnu pomoc pre firmy a občanov, aby zmiernili následky globálnej pandémie nového koronavírusu, ktorá vyvolala rôzne reštrikcie na spomalenie šírenia nákazy. Firmy tiež museli hľadať alternatívne spôsoby financovania, keďže pandémia spôsobila zastavenie aktivity. Obe udalosti sa prejavili zvýšením pôžičiek, a teda aj zadlženia.

„Z dôvodu prudkého nárastu vládnych a firemných pôžičiek počas trvania pandémie ochorenia Covid- 19 sa globálny dlh v prvých troch kvartáloch 2020 zvýšil o 15 biliónov dolárov a aktuálne sa nachádza nad 272 biliónmi dolárov," uviedol IIF vo svojej správe Global Debt Monitor zverejnenej v stredu (18. 11.).

KK11 Londýn - Na snímke nabíjanie elektromobilu na ulici  v Londýne 18. novembra 2020. Britská vláda chce podľa medializovaných správ urýchliť prechod k elektromobilite. Premiér Boris Johnson uvažuje o zákaze predaja nových dieselových a benzínových áut vo Veľkej Británii už od roku 2030. FOTO TASR/AP
An electric car charges on a street charging port in London, Wednesday, Nov. 18, 2020. Britain says it will ban the sale of new gasoline and diesel cars by 2030, a decade earlier than its previous
Neprehliadnite

Čínou vedený presun k elektromobilom by mal ukončiť ropnú éru

Dlh rozvinutých krajín v 3. štvrťroku stúpol nad 432 percent HDP, čo je o 50 percentuálnych bodov viac v porovnaní s rokom 2019. Vyše polovica nárastu pripadá na Spojené štáty, ktoré implementovali jeden z najväčších stimulačných balíkov na svete. V eurozóne vládne opatrenia spôsobili zvýšenie verejného dlhu o 1,5 bilióna dolárov. Dlh rozvíjajúcich sa krajín sa dostal nad 248 percent HDP, pričom najprudší nárast dlhu nefinančného sektora zaznamenali Libanon, Čína, Malajzia a Turecko.

Pandémia nového koronavírusu však nie je jediným faktorom, ktorý stojí za prudkým nárastom globálneho dlhu. „Tempo akumulácie globálneho dlhu je bezprecedentné od roku 2016, s jeho nárastom o vyše 52 biliónov dolárov," uviedol IIF. V roku 2020 globálny dlh zatiaľ stúpol o 15 biliónov dolárov, pričom jeho zvýšenie počas uplynulých štyroch rokov výrazne prevýšilo nárast o 6 biliónov v štyroch rokoch predtým.