Narastajúci podiel IT pozícií či pokles ponúk, ktoré nevyžadujú prax. Toto sú súčasné trendy na trhu práce, ktoré pandémia nového koronavírusu ešte viac urýchlila. Vyplýva to z údajov pracovného portálu Profesia.sk. Informačné technológie boli ešte v roku 2018 v poradí piatym odvetvím s najvyšším počtom ponúk. Viac inzerátov evidoval pracovný portál v obchode, výrobe, doprave a administratíve. ,,Kým v roku 2018 tvorili informačné technológie 10,6 percenta inzerátov z celkovej ponuky, o rok neskôr to bolo už 11,5 percenta. V roku 2020 podiel opäť rástol a aktuálne predstavuje 12,1 percenta a v rebríčku jednotlivých sektorov tak patrí IT tretie miesto. Viac ponúk vidno už len v obchode a vo výrobe," vyčíslila Profesia.sk.

Tomuto trendu výrazne pomohla aj pandémia. Hromadná práca z domu vo firmách alebo napríklad orientácia na online predaj spôsobili, že firmy počas prvej vlny potrebovali najmä odborníkov z tohto odvetvia. Na trhu práce udrela koronakríza najviac v apríli. Medziročný prepad počtu pracovných ponúk predstavoval vtedy až 62 percenta. Portál zaznamenal počas tohto mesiaca iba 8409 nových inzerátov. ,,Keď firma hľadala nových zamestnancov, najčastejšie išlo práve o 'IT-čkárkov'. Informačné technológie zaznamenali počas apríla 1 583 pracovných ponúk a podobné čísla evidujeme každý mesiac," uviedla Profesia.sk.

Práca z domu
Neprehliadnite

Prieskum: Takmer každý tretí vysokoškolák stratil počas koronakrízy prácu

Kým v roku 2017 pre nedostatok pracovnej sily zamestnávatelia poľavovali zo svojich požiadaviek, v súčasnosti je situácia opačná. Firmy, ktoré uverejňujú pracovné ponuky, vyžadujú predošlé pracovné skúsenosti čoraz častejšie. Kým vlani bolo pre absolventov vhodných 36 percent inzerátov, v roku 2020 tento podiel klesol na 32,5 percenta. ,,Jeden z dôvodov výraznejšieho nárastu požiadaviek zamestnávateľov môže byť opäť pandémia, ktorá ovplyvňuje trh práce. Nižší počet ponúk totiž zvýšil odozvu uchádzačov na ponuky. Kým vlani platilo, že na jednu pracovnú ponuku zareagovalo v priemere 16 uchádzačov, v súčasnosti je to približne dvojnásobok," konštatuje portál.

Spomedzi jednotlivých stupňov vzdelania je najnižší podiel ponúk, ktoré vyžadujú prax, pri vysokoškolskom vzdelaní 2. stupňa. V roku 2020 je pre absolventov vhodných iba približne 16 percent ponúk. Vlani išlo o viac ako 18 percenta. Vyšší podiel ponúk, ktoré nevyžadujú prax, vidieť pri ponukách s požiadavkou na maturitu. Pre absolventov je v roku 2020 vhodných takmer 30 percent inzerátov. Aj tu eviduje pracovný portál medziročný nárast požiadaviek firiem. Vlani nevyžadovalo prax vyše 32 percent inzerátov.