Pandémia koronavírusu mala na spoločnosť devastačný dopad, ale čierne predpovede sa úplne nenaplnili. Podľa poslednej analýzy poradenskej spoločnosti Dun & Bradstreet, ktorá dokumentuje ekonomické dáta spoločností, zaniklo na našom trhu počas prvých troch mesiacov tohto roka 956 kapitálových spoločností.

Prekvapivo pozitívne čísla

Je to paradoxne menej, ako v prvom kvartáli minulého roka, kedy sa pandémia na Slovensku ešte len rozbiehala.

Do konca marca tohto roka ukončilo svoju činnosť dovedna 956 firiem, z toho 915 spoločností s ručením obmedzeným a 41 akciových spoločností. Tieto čísla sú napriek jednému z najťažších rokov, ktorému musela naša spoločnosť čeliť, nad očakávania pozitívne.

Frankfurt
Neprehliadnite

Koronakríza poznačila tretinu Európanov, dôvera v EÚ však zostáva

„Paradoxne bol úvod roka 2021 z pohľadu zániku podnikov stabilnejší, ako minulé roky. V rovnakom období minulého roka zaniklo o 111 firiem viac ako v súčasnosti (1 067), a v prvých troch mesiacoch roka 2019 o 47 viac (1 003),“ konkretizuje dáta Petra Štěpánová, analytička Dun & Bradstreet.

Aj podniky dostali podporu

Upozorňuje však na jeden dôležitý fakt. „Usudzujem, že za týmito pozitívnymi číslami stojí podpora podnikov zo strany vlády, ktorá slúžila ako záchranný balík pomoci pre podniky, ktoré boli najviac postihnuté pandémiou koronavírusu. Je preto možné predpokladať, že ak by vláda financie na pandemickú pomoc nevyčlenila, čísla by boli výrazne horšie,“ dodáva Petra Štěpánová.

Thyssenkrupp rothe erde
Neprehliadnite

Strojári: Koronakríza nezabrzdila pripravených. Pomohli im trendy

Najviac spoločností s ručením obmedzeným zaniklo v januári tohto roka – až 433, teda takmer polovica zo všetkých. Najhorší mesiac pre akciové spoločnosti bol február, kedy podnikanie ukončilo 16 z celkového počtu zrušených akcioviek.