Štvrtok 17. septembra 2020 

14:11  Ekonomická diplomacia pomohla pri exporte slovenských testov na Covid-19. Slovensko v súčasnosti označujú za najlepšie ukrytú krajinu v strednej Európe, a aj preto je pre domáce firmy veľmi ťažké preraziť so svojimi výrobkami na svetových trhoch. Zmeniť tento stav by mohla ekonomická diplomacia Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR, ktorá stála aj pri exporte slovenských testov na ochorenie Covid-19 či unikátnych pľúcnych ventilátorov z Chirany Stará Turá. Ministerstvo plánuje v nasledujúcom období viaceré projekty na podporu exportu, uviedla vo štvrtok štátna tajomníčka MZVEZ SR Ingrid Brocková. (TASR)

14:05 Primátorka Skalice tvrdí, že situácia s Covid-19 je v meste pod kontrolou. V okrese Skalica bolo zaznamenaných v stredu 20 pozitívnych prípadov na nový koronavírus. (TASR)

13:35  Svetoznáma ruská operná speváčka Anna Netrebková sa nakazila koronavírusom.Už päť dní leží v nemocnici so zápalom pľúc. Oznámila to vo štvrtok na svojom účte na Instagrame. (TASR)

13:18  V Rakúsku pribudlo 780 nových prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, čím počet aktívnych prípadov dosiahol 7 051. Z ochorenia Covid-19 sa dosiaľ vyliečilo 28 044 pacientov, vyplýva zo štvrtkových údajov ministerstva zdravotníctva platných k 09.30 h, o ktorých informoval denník Kurier. V Rakúsku dosiaľ zaznamenali 758 súvisiacich úmrtí a 35 853 pozitívnych výsledkov testov. Tých bolo doteraz vykonaných 1 395 111. V nemocniciach je hospitalizovaných 319 osôb, z toho 55 leží na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Najviac nakazených hlásia spolkové krajiny Viedeň, Horné a Dolné Rakúsko. V rakúskej metropole pribudlo 366 nakazených, čím sa tam celkový počet pozitívne testovaných zvýšil na 12 052. (TASR)

12:42 V zariadení STU v Gabčíkove potvrdili štyri pozitívne prípady ochorenia. Ľudia s pozitívnym výsledkom sú podľa Blaščáka v izolácii. ,,Priebeh choroby u nich je v tejto chvíli bezpríznakový a bezproblémový," priblížil hovorca STU. K dispozícii na mieste je 24-hodinová zdravotná služba. ,,Povinnú izoláciu v zariadení STU v Gabčíkove využilo do dnešného dňa 191 zahraničných študentov a pedagógov z piatich slovenských univerzít," uviedol Blaščák. K štvrtku pobyt v karanténe absolvovalo s negatívnym výsledkom povinného PCR testu 85 osôb. Na internátoch STU v súčasnosti podľa Blaščáka žiadne prípady ochorenia na Covid-19 neevidujú. (TASR)

12:04 V Poľsku pribudlo za uplynulých 24 hodín 837 nových potvrdených prípadov infekcie. Ide o štvrtý najvyšší denný nárast od začiatku pandémie. Väčšina nových prípadov (168) bola zaznamenaná v mazowieckom vojvodstve. Za predchádzajúcich 24 hodín sa vykonalo vyše 22 100 testov. V nemocniciach je hospitalizovaných 1 917 osôb, 84 je napojených na pľúcnu ventiláciu. V karanténe je 103 425 osôb, z ochorenia sa vyliečilo 62.725 ľudí. (TASR)

11:45 Na internátoch UK zatiaľ neevidujú nové prípady ochorenia Covid-19. Situáciu monitoruje permanentný krízový štáb UK, pri výskyte ďalších prípadov aktivuje prísnejšie opatrenia. ,,Zároveň vyzývame študentov, u ktorých sa potvrdí ochorenie Covid-19, aby čo najskôr kontaktovali študijné oddelenie svojej fakulty," hovorí Martina Mášiková z rektorátu UK s tým, že ak študent býva v ubytovacom zariadení UK, má zároveň kontaktovať aj vedenie internátov. (TASR)

11:30 Odborníci upozornili na možnosť úniku údajov o testovaných na Covid-19. (TASR)

aplikácia Moje ezdravie
Neprehliadnite

Z aplikácie Moje ezdravie mohli unknúť údaje o testovaných na Covid-19

10:49 Čínske úrady sa rozhodli uzavrieť mesto Žuej-li, ktoré leží v provincii Jün-nan pri hraniciach s Mjanmarskom. Mesto má vyše 200-tisíc obyvateľov. Došlo k tomu po tom, ako sa v uplynulých dňoch nákaza novým druhom koronavírusu potvrdila u dvoch osôb, ktoré do zmieneného mesta pricestovali z Mjanmarska. Obyvateľom nariadili, aby zostali doma, pričom všetkých plánujú otestovať. Zároveň zriadili kontrolné stanovištia a každému bránia mesto opustiť či doň vstúpiť. Väčšinu podnikov v meste zatvorili. Nákaza sa u nich potvrdila ešte v nedeľu, pričom v dôsledku toho ich spolu s ďalšími piatimi osobami izolovali v miestnej nemocnici. Do karantény bolo následne poslaných aj približne 190 osôb, s ktorými prišli do kontaktu. (TASR)

10:38 Čínsky výrobca vakcín Sinovac Biotech plánuje zahájiť klinické skúšanie svojej experimentálnej vakcíny proti koronavírusom u detí a dospievajúcich koncom tohto mesiaca. Medzi dospelými je už v záverečnej fáze štúdie. Nájsť vakcínu, ktorá funguje pre celú populáciu, vrátane mladších ľudí, by mohlo byť zásadné pre prevenciu prepuknutia vírusu v školách a škôlkach, čo môže mať vplyv aj na učiteľov a rodičov. (reuters)

Pre dva prípady infekcie z Mjanmarska uzavreli celé pohraničné mesto
Zdroj: Cheong Kam Ka/TASR
Pre dva prípady infekcie z Mjanmarska uzavreli celé pohraničné mesto

10:26 Obchodná akadémia v Prievidzi zostane vo štvrtok a v piatok preventívne zatvorená. K prerušeniu vyučovania prezenčnou formou pristúpila škola pre zhoršenie tamojšej epidemiologickej situácie, nový koronavírus tam potvrdili u troch žiakov. Riaditeľ rozhodol o uzatvorení školy a vyučovanie sa uskutočňuje dištančnou formou.O tom, ako dlho zostane škola zatvorená, rozhodnú hygienici. (TASR)

10:20 Mesto Bánovce nad Bebravou požiada Ministerstvo financií SR o návratnú finančnú pomoc pre výpadok podielových daní v súvislosti s koronakrízou. Sumu vo výške viac ako 430-tisíc eur využije najmä na financovanie opráv v školách v meste. ,,Pre naše mesto je to suma 437 614 eur. Kríza sa neskončila vzhľadom na rôzne faktory, ktoré ovplyvňujú výnos z dane z príjmov fyzických osôb, ako je napríklad súčasná nezamestnanosť. Nevieme odhadnúť ďalší vývoj verejných financií, a teda ani výnos z dane z príjmov fyzických osôb," povedala pre TASR primátorka Rudolfa Novotná. (TASR) 

10:09 Od štvrtka sa realizuje vyučovanie na Gymnáziu Imre Madácha v Šamoríne na diaľku. Z preventívnych dôvodov sú žiaci a učitelia ponechaní v domácom prostredí po tom, ako časť pedagogického zboru prišla do kontaktu s osobou pozitívne testovanou na ochorenie Covid-19. (TASR)

10:06 Za stredu pribudlo na Slovensku 161 nových prípadov koronavírusu. Spravilo sa 4 027 testov. Z ochorenia sa vyliečilo ďalších 68 pacientov. Pribudlo i jedno úmrtie v súvislosti s novým koronavírusom, ich celkový počet sa zvýšil na 39. Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti priblížilo, že pozitívne testovaných bolo 98 mužov a 63 žien vo veku od niekoľkých mesiacov po 86 rokov v okresoch Bratislava (26), Skalica (20), Tvrdošín (12), Dunajská Streda (10), Trnava (9), Námestovo (9), Senica (7), Žilina (6), Trenčín (5), Prievidza (5), Košice (5), Sobrance (4), Senec (3), Banská Bystrica (3), Michalovce (3), Nitra (3), Pezinok (3), Poprad (3), Liptovský Mikuláš (2), Prešov (2), Stará Ľubovňa (2), Banská Štiavnica (1), Bardejov (1), Čadca (1), Dolný Kubín (1), Galanta (1), Hlohovec (1), Komárno (1), Levice (1), Lučenec (1), Martin (1), Myjava (1), Nové Mesto nad Váhom (1), Partizánske (1), Piešťany (1), Púchov (1), Ružomberok (1), Šaľa (1), Turčianske Teplice (1) a Žiar nad Hronom (1). Počet hospitalizovaných pacientov v nemocniciach s novým koronavírusom alebo s podozrením naň poklesol o 20 pacientov, aktuálne je v nemocniciach 121 ľudí, z nich potvrdené ochorenie má 103 pacientov, čo je o troch menej ako v uplynulý deň," uviedol rezort. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je desať pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 12 ľudí. Počet uzdravených sa zvýšil na 3 288. Slovensko v súčasnosti eviduje 2 694 aktívnych prípadov.

Na Slovensku v stredu pribudlo 161 prípadov nákazy
Zdroj: Jaroslav Novák
Na Slovensku v stredu pribudlo 161 prípadov nákazy

10:05 Laboratórne testy v Maďarsku potvrdili v uplynulých 24 hodinách nákazu v 710 prípadoch.  Počet infikovaných tak stúpol na 15 170. (TASR) 

10:00  V areáli Fakultnej nemocnice v Trnave začalo vo štvrtok fungovať veľkokapacitné odberové miesto určené na testovanie na ochorenie Covid-19. Pracovisko sa nachádza oproti urgentnému príjmu na parkovisku pri Dohnányho ulici. (TASR)

9:40 Riaditeľ amerického strediska Dr. Robert Redfield CDC varuje, že vakcína bežne dostupná pre americkú verejnosť nebude skôr ako o rok. Redfield v stredu uviedol, že masky môžu byť účinnejšou ochranou pred koronavírusmi ako akékoľvek potenciálne vakcíny. Zdá sa, že obe tieto vyhlásenia sú v rozpore s tým, čo hovorí Trump. Donald Trump na jeho slová reagoval podráždene a označil ho za zmäteného. (cnn)  

9:35 Aj cirkevné spoločenstvá sa budú riadiť súborom opatrení, ktorý je zhrnutý v Covid-19 semafore. Tie sú záväzné až do odvolania pri slávení bohoslužieb a ďalších cirkevných podujatiach. Opatrenia sa odvíjajú od toho, do ktorej z troch definovaných kategórií cirkevné spoločenstvo aktuálne spadá. (TASR)

Aj cirkevné spoločenstvá sa budú riadiť súborom opatrení
Zdroj: Jakub Kotian/TASR
Aj cirkevné spoločenstvá sa budú riadiť súborom opatrení

9:00 Ukrajina hlási rekordný denný počet prípadov nákazy koronavírusom. Za posledných 24 hodín tam zaznamenali 3 584 infikovaných. (TASR)

8:55 Generál Eduardo Pazuello sa stal v poradí tretím brazílskym ministrom zdravotníctva počas pandémie nového koronavírusu. Brazílsky prezident Jair Bolsonaro už 3. júna vymenoval Pazuella za dočasného ministra zdravotníctva; 16. septembra sa stal tento generál riadnym šéfom tohto rezortu. (TASR)

8:50  Dnes prebehne vo Francúzsku jednodňový štrajk zamestnancov mnohých súkromných zariadení, ktoré vykonávajú testy na prítomnosť koronavírusu. Štrajk, ktorý organizuje CGT, môže vo štvrtok narušiť testovanie v krajine, kde na testy každodenne čakajú davy ľudí. (TASR)

8:48 Znovuotvorením pláží a barov, Rio de Janeiro riskuje druhý prílev infekcií, varujú odborníci. Fotografie slnečníkov a pitia alkoholu na ulici, sa v posledných týždňoch stali virálnymi a znepokojili epidemiológov. (reuters) 

Znovuotvorením pláží a barov, Rio de Janeiro riskuje druhý prílev infekcií, varujú odborníci.
Zdroj: Shutterstock
Znovuotvorením pláží a barov, Rio de Janeiro riskuje druhý prílev infekcií, varujú odborníci.

8:40 WHO varovala Latinskú Ameriku pred skorým otváraním, Covid-19 je stále hrozba. Počet prípadov nákazy novým koronavírusom v kolumbijskej pohraničnej oblasti s Venezuelou sa za posledné dva týždne zvýšil desaťnásobne. V niektorých oblastiach Mexika stúpa úmrtnosť a podobný vývoj možno pozorovať aj v Ekvádore, Kostarike a Bolívii. (TASR)

8:35 Pevninská Čína hlási deväť nových prípadov, čo je pokles oproti dvanástim deň vopred. Národná komisia pre zdravie vo vyhlásení uviedla, že všetky nové prípady boli importované infekcie týkajúce sa cestujúcich zo zámoria. (reuters)

8:30 Červený kríž varuje, že koronavírus vedie v Ázii k diskriminácii voči zraniteľným komunitám, vrátane migrantov a cudzincov. Humanitárna agentúra uskutočnila prieskum medzi 5 000 ľuďmi v Indonézii, Malajzii, Mjanmarsku a Pakistane a zistila, že asi polovica z nich vinila zo šírenia koronavírusu konkrétnou skupinou, pričom veľa z nich spomína Číňanov, prisťahovalcov a cudzincov. (reuters)

8:08 Prezident Juhoafrickej republiky (JAR) Cyril Ramaphosa v stredu večer oznámil, že jeho krajiny od 1. októbra otvorí svoje hranice. Minister zdravotníctva JAR tvrdí, že úmrtnosť na ochorenie v krajine klesá. (TASR)

Koronavírus v Prahe
Neprehliadnite

Česi od piatka zakážu vnútorné akcie na státie pre viac ako desať ľudí

8:00 Česká republika zaznamenala v stredu 2 139 nových prípadov koronavírusu, čo je najvyšší počet od začiatku pandémie. V utorok v ČR zaznamenali necelých 1 700 prípadov nákazy. V krajine je v súčasnosti 17 619 aktívnych prípadov a celkovo sa od začiatku pandémie nakazilo už viac ako 41 000 ľudí. (TASR)

7:44 Nemecko oznámilo vo štvrtok ráno 2 194 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je druhý najvyšší denný nárast od polovice apríla. Vrchol pandémie a najvyššie prírastky nakazených zaznamenalo Nemecko koncom marca a začiatkom apríla, keď ich bolo viac ako 6 000. (TASR)

7:30 V Indii opäť zaznamenali rekordný denný prírastok počtu nových prípadov. Za posledných 24 hodín tam pribudlo 97.894 prípadov, čo je dosiaľ najviac od začiatku pandémie. Podľa štvrtkových údajov indického ministerstva zdravotníctva tak počet potvrdených prípadov infekcie vzrástol na viac ako 5,1 milióna. (TASR)