14:59 Jednému z pedagógov Základnej školy Janka Alexyho vo zvolenskom Sekieri potvrdili ochorenie Covid-19 a škola od pondelka prešla do oranžového režimu. Pre TASR to potvrdil hovorca mesta Zvolen Martin Svatuška. ,,Znamená to sprísnené hygienické opatrenia, až do odvolania sa ruší ranný školský klub, nulté a siedme hodiny, a nastavujú sa aj ďalšie preventívne opatrenia," doplnil. (TASR)

14:56 Rakúsko zaznamenalo 563 nových prípadov nákazy koronavírusom. Po dlhom čase sa na prvom mieste v počte infikovaných osôb nenachádza Viedeň, ale spolková krajina Dolné Rakúsko, kde hlásili v pondelok 181 novonakazených. (TASR)

14:50  V Indonézii zaznamenali za posledných 24 hodín takmer 4 200 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je doposiaľ najvyšší denný prírastok. Mimovládna moslimská organizácia Muhammadiyah pre narastajúce počty nových prípadov žiada vládu, aby presunula regionálne a komunálne voľby plánované na 9. decembra. Podľa organizácie nebola vláda doposiaľ schopná dostať pandémiu pod kontrolu najmä pre nedostatočnú koordináciu opatrení a komunikáciu s verejnosťou. (TASR)

WA 15 Split - Turista si prezerá elektronickú tabuľu s odletmi lietadiel na medzinárodnom letisku v chorvátskom meste Split v piatok 21. augusta 2020. Británia sa rozhodla opätovne zaviesť povinnú dvojtýždňovú karanténu pre cestujúcich, ktorí sa vrátia z Rakúska, Chorvátska a ostrovného štátu Trinidad a Tobago. Opatrenie vstúpi do platnosti v sobotu ráno 22. augusta.Tento krok znamená, že po návrate do Spojeného kráľovstva budú musieť cestujúci zo zmienených krajín ísť na 14 dní do samoizolácie.
Neprehliadnite

Británia môže mať v polovici októbra 50-tisíc prípadov nákazy denne

13:59 Odberové pracovisko Národnej transfúznej služby SR v bratislavskom Ružinove je od pondelka až do odvolania zatvorené. Dôvodom je výskyt ochorenia Covid-19 na pracovisku, v dôsledku čoho sú všetci zamestnanci v povinnej domácej karanténe. (TASR)

12:25 V Poľsku pribudlo 748 nakazených a päť úmrtí. V súvislosti s ochorením Covid-19 zomrelo ďalších päť ľudí, čím celkový počet obetí stúpol na 2 298. (TASR)

11:14 Ukrajina hlási za posledných 24 hodín 2 675 infikovaných. Je to menej ako predchádzajúci deň, keď ich úrady evidovali 2 966. (TASR)

11:10 Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová znížila stupeň pohotovosti vo väčšine krajiny na najnižší.  Od pondelka presunula väčšinu Nového Zélandu na najnižší stupeň pohotovosti v súvislosti s novým druhom koronavírusu a vyhlásila, že krajina smeruje k odstráneniu ochorenia Covid-19. (TASR)

EBE 16 Wellington - Na snímke novozélandská premiérka Jacinda Ardernová počas tlačovej konferencie vo Wellingtone 17. augusta 2020. Ardernová v pondelok odložila blížiace sa parlamentné voľby na Novom Zélande o štyri týždne, na 17. októbra, nakoľko opätovné objavenie sa koronavírusu v krajine a následné opatrenia bránili vedeniu volebnej kampane. FOTO TASR/AP
New Zealand Prime Minister Jacinda Ardern announces a new date for national elections, during a news conference in Wellington, New Zealand
Zdroj: Mark Mitchell

10:40 Belgicko zaznamenalo za uplynulý týždeň 62-percentný nárast infekcií novým typom koronavírusu. V období medzi 11. a 17. septembrom bolo v Belgicku v priemere 1 196,1 nových prípadov nákazy denne. (TASR)

10:30 V Maďarsku pribudlo 876 potvrdených prípadov nákazy. Je to o 194 menej než rekordných 1 070 zaznamenaných v nedeľu. V súvislosti s chorobou Covid-19 zaznamenali úmrtie troch chronicky chorých pacientov. (TASR)

10:25 Pozitívny výsledok testov mali podľa ministerstva zdravotníctva ľudia vyšetrení v okresoch Bratislava (19), Trenčín (10), Dunajská Streda (6), Prievidza (5), Senec (5), Trnava (4), Galanta (3), Hlohovec (3), Ilava (3), Košice (3), Ružomberok (2), Stará Ľubovňa (2) a Topoľčany (2). Po jednom prípade v okresoch Čadca, Humenné, Malacky, Námestovo, Nové Zámky, Partizánske, Považská Bystrica, Prešov, Púchov, Skalica, Svidník a Šaľa. ,,Je medzi nimi 47 žien a 32 mužov, sú vo veku od 16 do 86 rokov," spresnil rezort zdravotníctva. V nemocniciach je hospitalizovaných 121 pacientov, potvrdené ochorenie Covid-19 má 92 z nich. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je deväť osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje deväť pacientov. (TASR)

TREND: VYSOKÉ TATRY A COVID - 19
Neprehliadnite

Slováci a Česi zachránili pandemickú sezónu na Štrbskom Plese (reportáž)

10:03 Na Slovensku v nedeľu zistili 79 nových prípadov, urobilo sa 1 952 testov. Celkovo sa nakazilo 6 756 ľudí. Z ochorenia Covid-19 sa vyliečilo ďalších 23 pacientov. V súvislosti s novým koronavírusom nepribudlo na Slovensku žiadne úmrtie. (TASR)

9:50 Austrália zachytila najmenší denný prírastok novýchinfekcií za viac ako tri mesiace. Úrady však uviedli, že zmiernenie nemôžu urýchliť. (reuters)

9:41 Britský premiér Boris Johnson uvažoval nad druhým lockdownom. Hrozilo, že akcelerujúce prepuknutie koronavírusu zničí všetky výhonky ekonomického oživenia a milióny ľudí vráti späť do izolácie. Spojené kráľovstvo už má najväčší oficiálny počet obetí na životoch v Európe. (reuters)

KK45 Londýn - Britský premiér Boris Johnson hovorí počas virtuálnej tlačovej konferencie po oznámení, že v Anglicku sa bude môcť od pondelka schádzať nanajvýš šesť osôb 9. septembra 2020 v Londýne.    FOTO TASR/AP
Britain's Prime Minister Boris Johnson speaks during a virtual press conference at Downing Street, London, Wednesday Sept. 9, 2020, following the announcement that the legal limit on social gatherings is set to be reduced from 30 people to six. The change in England will come into forc
Zdroj: Stefan Rousseau

9:30 Kanadská provincia Quebec v nedeľu oznámila nové obmedzenia pre zhromaždenia, aby zabránila druhej vlne nákazy koronavírusu. Počet ľudí, ktorí sa môžu zísť ,,v prenajatých sálach, modlitebniach, na oslavách a svadbách", klesá z 250 na 50. Nariadenie platí už od pondelka, uviedol minister zdravotníctva Christian Dubé. (TASR)

9:05 Od pondelka platia v Maďarsku podľa vládneho nariadenia prísnejšie podmienky nosenia rúšok. Základnou zmenou je, že rúško už nie je možné nahradiť zakrytím tváre šatkou či šálom. (TASR)

android
Neprehliadnite

Mnohé profesie jednoducho zmiznú, pandémia tento proces ešte urýchli

9:00 India zaznamenala za posledných 24 hodín takmer 87-tisíc nových prípadov nákazy koronavírusom a ďalších 1 130 úmrtí. India má teraz celkovo vyše 5,4 milióna hlásených prípadov nákazy a očakáva sa, že do niekoľkých týždňov prekoná aj Spojené štáty, ktoré sú v súčasnosti krajinou s najväčším počtom hlásených infekcií. (TASR)

8:30 Česko zaznamenalo v nedeľu 985 nových prípadov nákazy koronavírusom.Celkovo Česko potvrdilo 49 290 prípadov nákazy a 503 súvisiacich úmrtí. V nedeľu pribudla jedna obeť pandémie. (TASR)

8:00  Uzbecký vicepremiér Uktam Barnojev podľahol komplikáciám spôsobeným koronavírusom. Barnojev vo vláde zodpovedal za agrárny a potravinársky sektor. (TASR)

Piatok 18. septembra 2020

15:30 Aktuálna situácia na Slovensku týkajúca sa nového koronavírusu sa postupne zhoršuje, tvrdí minister zdravotníctva Marek Krajčí . Rastie počet červených aj oranžových regiónov, ktorých je zhodne po 14. Zelených regiónov v krajine je momentálne 51. Na piatkovej tlačovej besede poznamenal, že týždenne rastú pozitívne prípady u obyvateľov nad 65 rokov. (TASR)

14:56 Na Slovensku bolo k piatku z dôvodu ochorenia Covid-19 úplne zatvorených 13 škôl. V ďalších 72 školách sú zatvorené len niektoré triedy. Celkovo bolo na Slovensku k piatku zatvorených 227 tried. (TASR)

Dištančná výučba
Neprehliadnite

Praha zatvorí všetky univerzity a zavedie vyučovanie na diaľku, informoval Hřib

14:50 ČD a ZSSK po zaradení Česka medzi červené krajiny redukujú diaľkové vlaky medzi oboma štátmi. Do Bratislavy nebude zachádzať railjet z Prahy, do Púchova tri páry expresov, obmedzia aj nočné vlaky. Väčšina zmien platí od utorka 22. septembra. (TASR)

14:20  Premávka na hraniciach s Českou republikou je plynulá, skonštatoval na sociálnej sieti minister vnútra Roman Mikulec. ,,Som veľmi rád, že hraničné priechody nehlásia žiadne zdržania ani kolóny. Hliadky priebežne kontrolujú vozidlá, mnohí vodiči sa dokonca dobrovoľne zastavujú a pýtajú sa na svoje povinnosti." napísal minister.

13:25 Anglicko zaznamenalo v týždni do 10. septembra okolo 6 000 nových prípadov denne, čo je takmer dvojnásobok oproti predchádzajúcemu týždňu. (reuters)

12:55  Bratislavský kraj zvyšuje limity kapacít na hromadných podujatiach. Na športových a kultúrnych akciách s výlučne sediacim obecenstvom bude od soboty (19. 9.) možný maximálny počet 500 návštevníkov pri interiérových a 1 000 pri exteriérových podujatiach. Ak nejde o podujatia len so sediacimi divákmi, maximálna kapacita je 250 (interiér) a 500 osôb (exteriér). (TASR)

12:50  V Poľsku pribudlo za uplynulých 24 hodín 757 nových potvrdených prípadov a 17 súvisiacich úmrtí. Ide o pokles v porovnaní s 837 novými prípadmi nahlásenými vo štvrtok. (TASR)

V Poľsku pribudlo 757 nových potvrdených prípadov
Zdroj: Shutterstock
V Poľsku pribudlo 757 nových potvrdených prípadov

12:18 Izrael dnes vstúpi do druhého lockdownu. Deje sa tak pre začiatok sezóny  židovských sviatkov. Krajina bude nútiť obyvateľov, aby zostali doma. Počiatočné uzamknutie krajiny bolo koncom marca a zmiernilo sa v máji, keď sa počty nových prípadov znížili. (reuters)

12:05 Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre vyčlenila pre zahraničných študentov z rizikových krajín ako karanténne zariadenie študentský domov Poľnohospodár. Z červených krajín prišlo doteraz 19 študentov, dvaja z nich mali pozitívne testy na koronavírus.
Na SPU má tento rok študovať 119 zahraničných študentov. Celková kapacita štyroch internátov SPU je 1 893 lôžok. (TASR)

11:40 V Rakúsku pribudlo za uplynulých 24 hodín 808 nových prípadov nákazy koronavírusu.  Hlavným ohniskom nákazy je podľa denníka Kurier naďalej hlavné mesto Viedeň, kde malo pozitívne výsledky testov ďalších 341 osôb. (TASR)

11:37  Nových 11 pozitívne testovaných pacientov v Snine, sú kontakty už potvrdených prípadov. ,,Sú to kontakty s pozitívnymi prípadmi. Stále ich dohľadávame, stále ich dávame testovať," povedala regionálna hygienička z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Humennom Lenka Lesňáková. Ohniskami nákazy naďalej ostávajú mesto Snina a obec Dlhé nad Cirochou. (TASR)

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak.
Neprehliadnite

Nezamestnanosť v auguste klesla na 7,6 percenta, prvýkrát od začiatku pandémie

11:33 Poprední britskí vedci navrhli vláde Borisa Johnsona, aby v októbri vyhlásila už druhé celoštátne obmedzenie voľného pohybu, ktoré by trvalo dva týždne. Premiér Johnson však namiesto úplného lockdownu, aký bol v krajine zavedený na jar, zvažuje uplatnenie miernejších celoštátnych obmedzení. (TASR)

11:25 Maďarsko by malo predĺžiť hraničné kontroly do konca októbra za rovnakých podmienok ako doteraz. Na sociálnej sieti to uviedla Polícia SR s tým, že o predĺžení hraničných kontrol informoval maďarský minister vnútra. Maďarská vláda od 1. septembra uzatvorila svoje hranice pre zahraničných turistov. (TASR)

10:45 Kandidát Demokratickej strany na prezidenta Spojených štátov Joe Biden ostro skritizoval výrok súčasného prezidenta Donalda Trumpa o tom, že vakcína proti ochoreniu COVID-19 môže byť dostupná už v priebehu niekoľkých týždňov. Zároveň varoval Američanov, že Trumpovi v tomto smere nemožno dôverovať, informovala v piatok agentúra Reuters. 

10:08 Vo štvrtok na Slovensku pribudlo rekordných 235 nových prípadov nákazy koronavírusom. Vykonali 5 542 testov, uzdravilo sa 102 pacientov. Momentálne je na Slovensku hospitalizovaných 128 ľudí s potvrdeným koronavírusom alebo podozrením naň. (TASR)

10:07  V Maďarsku potvrdili v piatok 941 nových prípadov nákazy koronavírusom. Bol tak prekonaný doterajší rekordný denný prírastok z 12. septembra, keď bolo potvrdených 916 prípadov. (TASR)

9:55  Maďarský premiér Viktor Orbán preveril, či je dostatok pľúcnych ventilátorov. Orbán ráno o 6.30 h neohlásene navštívil budapešťiansky Korányiho celoštátny pneumologický ústav. Službukonajúci lekár ho podľa videa zverejneného na Facebooku informoval, že zatiaľ sú pľúcne ventilátory k dispozícii, problémom je však nedostatok obslužného personálu. V pravidelnom piatkovom rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió premiér následne zdôraznil, že v maďarských nemocniciach je dostatok pľúcnych ventilátorov i lôžok. (TASR)

JB 24 Archív - Na archívnej snímke z 18. júla 2020 maďarský premiér Viktor Orbán s ochranným rúškom prichádza na rokovanie za okrúhlym stolom na summite EÚ v Bruseli. Európska komisia (EK) v utorok upozornila maďarskú vládu, ktorá od 1. septembra z dôvodu pandémie nového typu koronavírusu opäť uzavrela hranice krajiny, na diskrimináciu na základe štátnej príslušnosti a tiež na dôležitosť
Zdroj: Francois Lenoir

9:50 Britský minister zdravotníctva Matt Hancock v piatok uviedol, že nákaza koronavírusom sa v celej krajine zrýchľuje, pričom počet hospitalizácií sa zdvojnásobuje každých osem dní. Odmietol však povedať, či budúci mesiac dôjde k uzavretiu krajiny. (reuters)

9:43 Rodič už nezíska pandemickú OČR, ak dieťa nechá doma pre obavy z nového koronavírusu. Nárok na pandemickú OČR však bude mať naďalej vtedy, ak budú predškolské zariadenia, školy alebo konkrétne triedy uzatvorené na základe rozhodnutia príslušného orgánu. (TASR)

Na snímke žiačky počas otvorenia nového školského roka 2020 - 2021 na Základnej škole Hroncova 2. septembra 2020 v Košiciach. FOTO TASR - František Iván
Neprehliadnite

Do dištančnej výučby na jar sa vôbec nezapájalo 52-tisíc žiakov

9:20 Nemecká vláda si plánuje v budúcom roku požičať takmer 100 miliard eur, aby mohla pokračovať v boji proti pandémii. Minister financií Olaf Scholz by o zámere mal informovať na budúci týždeň. (reuters)

9:13 Do zoznamu menej rizikových krajín pribudlo Švédsko, Kanada a Bulharsko. (TASR)

9:09 Na hraniciach s Českou republikou platí od piatka od 9.00 h režim červených krajín EÚ, existuje však viacero výnimiek z izolácie a predloženia negatívneho RT-PCR testu. Výnimky platia pre osoby s trvalým alebo prechodným pobytom v SR, ktoré v Českej republike pracujú v oblasti zdravotníctva a opatrovateľstva, sú vedecko-výskumní pracovníci, pedagogickí zamestnanci alebo sezónni pracovníci v poľnohospodárstve alebo potravinárstve. Taktiež ide o osoby s trvalým alebo prechodným pobytom v SR, ktoré sa v Českej republike uchádzajú o navštevovanie alebo štúdium na materskej, základnej, strednej alebo vysokej škole alebo ich navštevujú. Pri vstupe na územie SR sa musia preukázať príslušným potvrdením (napríklad potvrdenie o štúdiu, pozvánka na prijímacie/záverečné skúšky, zápis do školy). Výnimka platí aj pre ľudí s trvalým alebo prechodným pobytom v Českej republike, ktorí smerujú na Slovensko z toho istého dôvodu. (TASR)

9:06 Trnava prepína od 21. septembra Covid semafor na červenú.  ,,Všetky kroky konzultujeme s Úradom verejného zdravotníctva SR aj Regionálnym úradom verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave. Prosíme občanov, aby sa správali zodpovedne k sebe aj k okoliu a rešpektovali aktuálne usmernenia," uviedla viceprimátorka Trnavy Eva Nemčovská. (TASR)

9:00 Počet potvrdených prípadov nakazenia novým koronavírusom na svete vo štvrtok presiahol hranicu 30 miliónov. Vyplýva to z bilancie, ktorú zverejnila agentúra AFP. Táto nová hranica v počte nakazených bola prekonaná v čase, keď Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozornila na ,,alarmujúcu rýchlosť prenosu" nákazy po celej Európe. (TASR) 

8:50 Ukrajina hlási za posledných 24 hodín 3 228 infikovaných, čo je menej ako predchádzajúci deň, keď ich úrady evidovali 3 584. (TASR) 

Lukašenko oznámil uzavretie hraníc
Neprehliadnite

Lukašenko oznámil zatvorenie hraníc s Poľskom a Litvou

8:45 Na hraniciach Bieloruska s Poľskom a s Litvou nebadať žiadne obmedzenia a doprava tam je plynulá. Oznámili to v noci na piatok tlačové služby ministerstiev zahraničných vecí vo Varšave i Vilniuse. Reagovali takto na otázky novinárov, ktorí sa zaujímali, ako a či sa zmenil režim na spoločných hraniciach s Bieloruskom po tom, ako bieloruský prezident Alexandr Lukašenko vo štvrtok vyhlásil, že Bielorusko je donútené uzavrieť hranice s Litvou a Poľskom a ,,posilní hranicu" s Ukrajinou. (TASR) 

8:40 Denný prírastok počtu nových prípadov nakazených koronavírusom nového typu v Česku vo štvrtok prvýkrát prekonal hranicu 3000. (TASR)  

8:30 Pri kultúrnych a športových hromadných podujatiach sa od piatka započítavajú do počtu osôb iba ľudia v obecenstve. Podávanie občerstvenia je zakázané. Na športových podujatiach je povinné sedenie v každom druhom rade. Hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania sú zakázané s výnimkou svadieb, karov a krstín do 150 osôb. Vyplýva to z opatrenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktoré je účinné od piatka. (TASR) 

7:55 Francúzsko zaznamenalo vo štvrtok 10 593 nových prípadov nákazy koronavírusom a dosiahlo tak nový denný rekord. Celkový počet nakazených v krajine je už 415 481. (TASR)