Slovensko sleduje vývoj aktuálnej situácie v Kazachstane, v ktorom protesty proti vysokým cenám pohonných látok prerástli do násilia, s veľkým znepokojením. Občania Slovenska nachádzajúci sa v Kazachstane však podľa doposiaľ dostupných informácií neutrpeli počas nepokojov nijaké zranenia. Pre TASR to vo štvrtok uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok.

Násilie nie je riešením

„Situáciu v Kazachstane je potrebné čo najrýchlejšie deeskalovať a ukončiť strety, ktorých výsledkom sú obete na životoch. Pnutie v spoločnosti sa nedá vylúčiť, ale štát musí hľadať cesty, ako sa s nimi vysporiadať demokratickou cestou. Tou nie je násilie, ale dialóg s rešpektovaním zákonov a ľudských práv," uviedol Korčok vo vyhlásení.

Z informácií, ktoré má v súčasnosti k dispozícii Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí, nevyplýva, že by medzi zranenými mali byť občania Slovenska. V Kazachstane však dlhodobo pôsobí niekoľko slovenských kňazov a rehoľných sestier, uvádza sa vo vyhlásení.

Krvavé protesty

Protesty proti vysokým cenám pohonných látok — konkrétne skvapalneného ropného plynu (LPG) — v Kazachstane vypukli 2. januára v Mangystauskej oblasti a postupne sa rozšírili do viacerých kazašských miest.

Úrady vo štvrtok hlásili, že zranenia počas nepokojov utrpelo vyše utrpelo vyše 1 000 osôb, z ktorých takmer 400 museli hospitalizovať. Kazašské bezpečnostné zložky tiež informovali o 12 obetiach a 357 zranených vo svojich radoch.

Organizácia zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB) vo štvrtok už vyslala do Kazachstanu prvé jednotky na žiadosť kazašskej vlády, ktorá požiadala túto alianciu vedenú Ruskom o pomoc pri potlačení narastajúcich nepokojov.

KK14 Alma-Ata - Muž si fotí rozbité okno počas protestu v meste Alma-Ata v stredu 5. januára 2022. Polícia použila v utorok večer slzotvorný plyn a omračujúce granáty v snahe potlačiť ojedinelý protest nespokojných občanov v meste Alma-Ata proti zdraženiu skvapalneného ropného plynu (LPG). Podľa odhadov bolo na utorkovom proteste v najväčšom kazašskom meste viac ako 5000 ľudí. Protesty sa pred pár dňami rozhoreli aj v ďalších mestách. FOTO TASR/AP 

A man takes a photo of windows of a police kio
Neprehliadnite

Polícia usmrtila desiatky demonštrantov, Kazachstan žiada o pomoc alianciu vedenú Ruskom