Ministri zahraničných vecí Slavkovského formátu (S3) navštívili v piatok Moldavsko. Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok spolu s ministrami zahraničných vecí Česka Janom Lipavským a Rakúska Alexandrom Schallenbergom rokovali v hlavnom meste Kišiňov s rezortným partnerom Nicom Popescom o utečeneckej kríze, energetike či regionálnej bezpečnosti v súvislosti s pokračujúcou vojenskou inváziou Ruska na Ukrajine.

TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Vzťahy medzi Európskou úniou a Moldavskom

Popescu ocenil návštevu ministrov ako jasný prejav solidarity s Moldavskom. Ministri spolu diskutovali aj o vzťahoch Európskej únie a Moldavska v nadväznosti na prihlášku Moldavska do Európskej únie. Ministrov tiež prijali prezidentka Moldavskej republiky Maia Sanduová a premiérka Natalia Gavrilitová.

Minister Korčok partnerom tlmočil podporu územnej celistvosti a suverenity Moldavska. Rovnako vyzval Ruskú federáciu na okamžité zastavenie agresie na Ukrajine, ktorá výrazným negatívnym spôsobom ovplyvňuje aj susedné krajiny, a zopakoval potrebu urovnania konfliktu mierovou diplomatickou cestou.

Symbolických 50-tisíc eur

V nadväznosti na utečeneckú krízu ministri navštívili utečenecké centrum v areáli výstaviska MOLDEXPO, ktoré je aktuálne najväčším svojho druhu v Moldavsku. Počas návštevy Korčok tiež odovzdal symbolický šek v hodnote 50 000 eur riaditeľovi Inštitútu urgentnej medicíny v Kišiňove, ktorý poskytuje dôležitú a nevyhnutnú starostlivosť pre ťažko choré deti z ukrajinských rodín, ktoré utiekli pred vojenským konfliktom.

„Rovnako ako počas pandémie covid-19 Slovensko pomáha Moldavsku aj teraz. Tridsať detských pacientov z Ukrajiny, trpiacich vážnymi poškodeniami obličiek, bude mať s finančným prispením Slovenskej republiky zabezpečenú nákladnú, no nevyhnutnú dialýzu. Stali sme sa tak prvou krajinou od začiatku utečeneckej krízy, ktorá v Moldavsku priamo finančne podporila poskytovanie špecializovanej zdravotnej starostlivosti pre deti – utečencov," zdôraznil Korčok.

Ďalšie dôležité správy

EBE 8 Brusel - Na snímke sprava predseda Európskej rady Charles Michel a moldavská prezidentka Maia Sanduová počas stretnutia v rámci samitu EÚ a krajín Východného partnerstva v Bruseli 15. decembra 2021. FOTO TASR/AP


European Council President Charles Michel, right, greets Moldova's President Maia Sandu prior to a bilateral meeting on the sidelines of an Eastern Partnership Summit in Brussels, Wednesday, Dec. 15, 2021. European Union leaders meet Wednesday with partner nations on its eastern
Neprehliadnite

Moldavsko oficiálne požiadalo o členstvo v Európskej únii