Ruský prezident Vladimir Putin počas piatkového prejavu vyhlásil štyri oblasti Ukrajiny za štátne územie Ruska. Následne podpísal zmluvy o pričlenení okupovaných regiónov k Rusku. Zmluvy týkajúce sa Doneckej a Luhanskej oblasti a častí Chersonskej a Záporožskej oblasti boli podpísané počas ceremónie v Kremli. Týmto krokom sa fakticky začal proces ich anektovania v rozpore s medzinárodným právom.

Vážnosť situácie sa rozhodol pripomenúť vo svojom facebookovom statuse aj exminister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok

„Takto to vyzerá, keď sa jeden štát rozhodne zobrať si 15 percent územia iného štátu a popri tom vraždí nevinných ľudí a ničí všetko čo mu príde do cesty," píše Ivan Korčok a pokračuje, že niet pochýb o tom, že z hľadiska medzinárodného práva ide o anexiu, ba čo viac o „pošliapanie Charty OSN zo strany Ruska ako člena Bezpečnostnej rady".

„Sú to akty, ktoré neuznáme - tak ako sme neuznali zásahy proti Gruzínsku v roku 2008 a Krym z roku 2014. Toto je jednoznačné stanovisko celého demokratického sveta," zdôraznil exminister.

To, čo sa včera odohralo v Kremli je ale potrebné vnímať v širšom kontexte. „Môžeme mať spory, nezhodnúť sa, mať zásadne iné názory ako spravovať spoločnosť, západ a východ sa môžu kritizovať či obviňovať, ale ak je niečo sväté a nedotknuteľné - sú to štátne hranice."
Ivan Korčok pripomína, že keď ešte z pozície šéfa diplomacie upozorňoval na to, že Rusko je hrozba aj pre Slovensko, „obviňovali nás, že zbytočne strašíme".

„Preto si stojím za slovom, že všetci tí u nás doma, ktorí ešte aj dnes bagatelizujú to, čo sa stalo nášmu susedovi a tvrdia, že sa nás agresia voči Ukrajine netýka, sú pre Slovensko takou istou hrozbou ako Rusko," uzavrel exšéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok.

Ďalšie dôležité správy

Washington,Dc,,United,States,,Us,President,Joe,Biden,In,White
Neprehliadnite

Počujeme prvé salvy tretej svetovej vojny? Biden reaguje na Putinove vyhlásenia