Používanie migrantov na politické účely je neprijateľné.

V reakcii na situáciu na bielorusko-poľskej hranici to v pondelok večer na sociálnej sieti uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.

„Dôrazne odsudzujem nedávnu eskaláciu hybridného útoku Lukašenkovho režimu proti Európskej únii na bielorusko-poľskej hranici.

Inštrumentalizácia migrantov na politické účely je neprijateľná a neľudská. Vyjadrujem  plnú solidaritu s Poľskom," napísal šéf slovenskej diplomacie.

Poliaci zvolali krízový štáb

O situácii na hranici medzi Poľskom a Bieloruskom v pondelok na krízovom rokovaní hovorili poľský prezident Andrzej Duda, premiér Mateusz Morawiecki a viacerí ministri.

Hovorca poľskej vlády Piotr Müller spresnil, že na stretnutí sa debatovalo o viacerých scenároch vývoja hybnej vojny zo strany Bieloruska.

Obvinenie Lukašenka

Poľsko, ale aj Litva a Lotyšsko otvorene obviňujú vládu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že priváža migrantov z Blízkeho východu a Afriky a následne ich prevádza cez hranicu do EÚ v snahe destabilizovať Úniu v rámci odvety za sankcie, ktoré Brusel uvalil na Minsk.

plot
Neprehliadnite

Migranti zaútočili na žiletkový plot na poľsko-bieloruských hraniciach