Minister zahraničných vecí Ivan Korčok spolu s izraelským partnerom Jairom Lapidom vyzvali Rusko, aby okamžite zastavilo vojnu na Ukrajine. Požadujú stiahnutie vojsk z ukrajinského územia a začatie politických rokovaní, ktoré budú viesť k mieru. Spoločne odsúdili eskaláciu konfliktu zo strany Ruskej federácie. Korčok o tom informoval na tlačovej konferencii.

„Neexistuje ospravedlnenie pre inváziu na Ukrajine a jej územnej celistvosti a neexistuje ospravedlnenie pre útoky na civilné obyvateľstvo. Táto vojna sa musí skončiť," povedal Lapid. Dodal, že sa s Korčok rozprávali aj o pomoci Izraelčanom na východnom hraničnom priechode Vyšné Nemecké, ktorí sa snažia utiecť z Ukrajiny.

Korčok vyzdvihol praktickú spoluprácu s Izraelom, najmä oblasť obrany. „Izraelské 3D radary budú chrániť slovenský vzdušný priestor. Ide o jeden z najdôležitejších modernizačných projektov našich ozbrojených síl," priblížil šéf slovenskej diplomacie. Spolupráca Slovenska s Izraelom sa podľa Korčoka prehlbuje v oblasti hi-tech ekonomiky. Partnerstvo budujú aj v oblasti výskumu a vývoja, ďalšie projekty sú zamerané na inovácie.

Ministri sa rozprávali aj o holokauste. Nechcú, aby sa tragédia zopakovala. „Slovensko sa vyrovná so svojou časťou zodpovednosti za holokaust s ľútosťou a skutočným odhodlaním potláčať antisemitizmus," poznamenal Korčok. Doplnil, že Slovensko sa zaväzuje chrániť slovenskú židovskú komunitu dnes aj v budúcnosti.

Korčok ocenil diplomatické vzťahy s Izraelom. Pripomenul, že v Jeruzaleme otvorila SR slovenský inštitút. Chce ním podporiť ďalší rozvoj vzťahov medzi krajinami.

Lapid sa v rámci svojej návštevy Slovenska stretne aj s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou. Obaja ministri spoločne navštívia Pamätník Chatama Sofera v Bratislave, kde sa stretnú aj s predstaviteľmi židovskej komunity a jej organizácií pôsobiacimi v SR.

Ďalšie dôležité správy

KK11 Jeruzalem - Izraelský premiér Naftali Bennett hovorí počas tlačovej konferencie 2. januára 2022 v Jeruzaleme. V Izraeli začnú podávať štvrtú dávku protikoronavírusovej zdravotníkom a ľuďom vo veku 60 a viac rokov. Oznámil to v nedeľu izraelský premiér Naftali Bennett. FOTO TASR/AP
Israeli Prime Minister Naftali Bennett speaks during a news conference at the Prime Minister's Office in Jerusalem on Sunday, Jan. 2, 2022.  (Emil Salman/Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Nezvyčajná stratégia Izraela na Ukrajine, bez ohľadu na motiváciu, by sa mohla vyplatiť