Nielen v Maďarsku, ale aj na Slovensku zaznieva názor, že sankcie proti Rusku predlžujú vojnu na Ukrajine. Sankcie však podľa slovenského ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka nepredlžujú vojnu, ale existenciu Ukrajiny. Uviedol to počas tlačovej konferencie šéfov diplomacií neformálneho zoskupenia Central 5 (C5) v Budapešti.

„Aj u nás rezonuje tento názor. Najčastejšie ho počuť od extrémistickej opozície a ich spriaznencov. Mám na to takúto odpoveď. Nie, sankcie vojnu nepredlžujú," vyhlásil Korčok s tým, že práve sankcie a naša pomoc Ukrajine, vrátane vojenskej, predlžuje existenciu Ukrajiny.

Záujmom Slovenska je podľa ministra to, aby Ukrajina zostala suverénnou krajinou. „Ak Rusi prestanú ničiť Ukrajinu, viesť vojnu a bojovať na území nášho suseda, bude koniec vojny. Ak prestane bojovať Ukrajina, bude to koniec Ukrajiny. A Slovensko bude mať úplne iného suseda," zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.

Stredajšie stretnutie sa konalo v rámci neformálneho zoskupenia C5, ktoré združuje Slovensko, Česko, Maďarsko, Rakúsko a Slovinsko. Ide o formát, ktorý vznikol v reakcii na pandémiu ochorenia covid-19, no dnes slúži ako platforma na diskusiu aj o iných aktuálnych témach.

Ďalšie dôležité správy

KK37 Štrasburg - Vlajky Európskej únie vejú s ukrajinskými vlajkami pred budovou Európskeho parlamentu 8. marca 2022 v Štrasburgu. Vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi v utorok uviedol, že počet utečencov z Ukrajiny už prekonal hranicu dvoch miliónov. FOTO TASR/AP
European and Ukraine flags fly outside the European Parliament, Tuesday, March 8, 2022 in Strasbourg, eastern France. Europe's worst refugee crisis since World War II grew even more severe Tuesday, with U.N. officials report
Neprehliadnite

Väčšina Čechov súhlasí s prijatím Ukrajiny do Európskej únie