Konzílium odborníkov vytvorilo súbor odporúčaní pre pokojné, bezpečné a zdravé sviatky. „Čakajú nás čierne Vianoce. Pre zdravotníkov v nemocniciach budú výzvou. Jednou z najväčších, s akou sme sa kedy stretli," uviedli členovia konzília v súvislosti s tým, že Slovensko podľa tzv. Covid automatu dosiahlo hodnoty pre čiernu fázu.

Na snímke hlavný hygienik SR Ján Mikas prichádza na zasadnutie Ústredného krízového štábu 23. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Nebudeme môcť mať nejaké tiché vianočné sviatky, vyhlásil hlavný hygienik Mikas

Odborníci preto vytvorili súbor odporúčaní, v ktorom vyzývajú ľudí, aby zostali doma a ak môžu, aby si vzali dovolenku. Rovnako odporúčajú, aby Slováci nakupovali s rozumom a cielene a ak sa dá, tak cez internet. „Cestujme minimálne, hromadná doprava ani lanovka nemusí byť bezpečná. Oddychujme, venujme sa rodine a najbližším. Stretávajme sa bezpečne, najlepšie on-line," tvrdí konzílium odborníkov.

Okrem toho tiež tvrdia, aby si ľudia zaspievali vianočné koledy doma, na bohoslužbách sa zúčastnili virtuálne a prejavili lásku k blížnemu tým, že budú zodpovední a nenakazia ich. „Športujme bezpečne, na čerstvom vzduchu, sami alebo v spoločnosti najbližších. Oslávme Silvestra doma a ostatné oslavy odložme na leto," dodalo konzílium odborníkov.