Z niekoľkých francúzskych miest dnes dopoludnia vyrazili takzvané konvoje slobody - kolóny áut, ktoré zorganizovali odporcovia kovidových opatrení a najmä očkovanie proti covidu-19.

Všetky konvoje mieria do Paríža, kde chcú ľudia počas víkendu spoločne demonštrovať. V pondelok majú v pláne zamieriť do Bruselu. Účastníkov konvojov k akcii inšpirovalo protestné hnutie v Kanade, kde vozidlá nespokojných obyvateľov blokujú ulice hlavného mesta aj niektoré cestné ťahy.

Sila sociálnych sietí

Najväčší z konvojov, ktoré sa organizujú predovšetkým na sociálnych sieťach vyrazil z Nice na juhu krajiny. Približne dve stovky účastníkov vyzdobili svoje autá francúzskymi vlajkami a logom konvojov, ale bolo vidieť aj vlajky Kanady.

Popri osobných autách idú v sprievode aj motorky alebo karavany. Časť účastníkov žiada zrušenie protipandemických opatrení, iní kritizujú aj klesajúcu kúpnu silu alebo rastúce ceny energií.

Minister vnútra Gérald Darmanin v utorok večer povedal, že vláda konvoja berie úplne vážne a je pripravená prijať potrebné bezpečnostné opatrenia, pokiaľ to bude potrebné.

Odpoveď bude tvrdá

„Ak by ľudia chceli obmedzovať slobodu ostatných, najmä prístup do hlavného mesta, odpoveď štátu bude extrémne tvrdá," uviedol Darmanin.

Vláda podľa neho ale nečaká príliš veľký rozsah protestov. V utorok večer sa na demonštrácii na podporu konvoja v Paríži zišlo asi 20 ľudí.

Francúzska vláda tiež naznačila, že z kraja jari by mohla ukončiť kontroly očkovacích certifikátov, ktoré majú ľudia povinnosť predkladať pri vstupe do barov, reštaurácií, kín a na ďalšie verejné miesta.

Podľa dnešného vyjadrenia vládneho hovorcu Gabriela Attala existujú „ dôvody v to dúfať", že systém dokladovania očkovania proti covidu-19 vo Francúzsku skončí na konci marca alebo zo začiatku apríla.

Ďalšie dôležité správy

„Freedom Convoy“ blokujúci centrum Ottawy pre povinné očkovanie vodičov cezhraničnej dopravy z dielne kanadského premiéra Justina Trudeaua
Neprehliadnite

Kanadská polícia podnikla kroky k ukončeniu protestov v centre Ottawy