Podľa generálneho riaditeľa VšZP tento návrh nesúvisí so zlou finančnou situáciou poisťovne. Ako povedal na stredajšej tlačovej konferencii, minulý rok podala poisťovňa Kategorizačnej komisii obdobných 14 návrhov a tento rok išlo o šiesty podnet. Dodal, že vlani mala na bezinterferónovú liečbu hepatitídy typu C poisťovňa minúť 2,2 milióna eur, no reálne na to vynaložili 11,3 milióna eur.

Rozdiel vznikol tak, že VšZP očakávala 85 pacientov s týmto ochorením, ale nakoniec ich bolo 251. „Toto bol dôvod, prečo sme dali podnet na to, aby sme sa znova pozreli v Kategorizačnej komisii na to, aké boli predpoklady používania lieku a ako sa dospelo k tomu počtu pacientov a aké majú byť celkové prostriedky na túto liečbu alokované,“ uviedol M. Kočan.

Vedenie poisťovne odmieta, že by týmto návrhom odoberali pacientom možnosť liečiť sa. Argumentuje tým, že stále existuje alternatívna liečba, ktorá je, „síce menej úspešná, ale stále dostupná“. Medializované návrhy predložené Kategorizačnej komisii VšZP podľa M. Kočana pozastavila.

Šéf štátnej poisťovne zároveň dementoval, že ich snaha o zmenu v uhrádzaní lieku na hepatitídu typu C súvisela so šetrením. Zdôraznil, že všetky opatrenia z Ozdravného plánu VšZP majú za cieľ maximálne využitie finančných prostriedkov v prospech pacientov. Tento rok plánuje Všeobecná zdravotná usporiť na výdavkoch za zdravotnú starostlivosť 90 miliónov eur. Zároveň ale počíta s tým, že aj za rok 2017 opäť vykáže stratu.

VšZP je v ozdravnom režime kvôli zlej finančnej situácii. Konkrétne strate 200 miliónov eur, zápornému vlastnému imaniu a chýbajucej hotovosti 50 miliónov eur. Aby sa poisťovňa nedostala do nútenej správy, musela v polovici decembra odovzdať Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Ozdravný plán. „Ozdravný plán vznikol kvôli tomu, že zazmluvnené výkony, náklady na zdravotnú starostlivosť presiahli v minulom roku príjmy Všeobecnej zdravotnej poisťovne,“ povedal M. Kočan.

V súvislosti s Ozdravným plánom a kontroverznými medializovanými opatreniami v utorok rokovali aj premiér Robert Fico a minister zdravotníctva Tomáš Druker. Minister sa následne vyjadril, že Ozdravný plán VšZP neobsahuje žiadne opatrenia, ktoré by išli proti pacientovi. „Vyjadril som sa dosť jasne niekoľkokrát, že nemôžeme robiť úspory, ktorých cieľom je šetrenie na pacientovi, ale že chceme robiť redistribúciu zdrojov tam, kde to má význam," povedal.

Šéf rezortu tiež uviedol, že informácie o možnom odopretí liečby pre niektoré skupiny obyvateľov, či už ide o ľudí s poruchou zraku, alebo s hepatitídou, nie sú pravdivé a ani by cez neho neprešli. „Zdravotná poisťovňa má záujem, aby sa stabilizovala. Je to naša základná poisťovňa, štátna poisťovňa, ktorá poskytuje najkvalitnejšie služby v oblasti zdravotníctva. Nemôžeme dopustiť, aby sme takéto dezinformácie ďalej podporovali," vyhlásil v utorok Drucker.