Po Česku pristúpila ku kontrolám na hraniciach so Slovenskom ďalšia krajina. Od polnoci zo stredy na štvrtok ich zavedie aj Rakúsko. Dôvodom je nárast nelegálnych migrantov. Tí sú zväčša sýrskeho pôvodu.

Na obnovenie kontrol na hraniciach reagoval aj predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka.

Ten kroky spomínaných krajín považuje za jasnú reakciu na zlyhanie slovenského ministerstva vnútra, za ktoré nesie zodpovednosť Roman Mikulec.

„Naši partneri nám hovoria - neviete chrániť našu hranicu, neviete dodržať spoločné európske dohody, musíme konať samostatne,“ reaguje podpredseda Európskeho parlamentu.

Pripomína, že podobné zlyhanie bude mať negatívne dopady na životy desiatok tisíc ľudí zo Slovenska, ktorí denne prekračujú hranice do Česka a Rakúska.

„Teraz ich čaká neistota a zdržanie. Nehovoriac o symbolike. Často debatujem o EÚ na školách, a odbúranie hraničných kontrol patrí k prvým benefitom nášho členstva, ktoré študenti a študentky spomínajú,“ pokračuje Šimečka, ktorý zastáva názor, že nejde o prvý prešľap ministra Mikulca.

Zároveň mu odporučil, že ak nechce poškodzovať slovenské záujmy a naše meno v EÚ, mal by čo najskôr prísť s riešením. „Nie sa opäť tváriť, že sa ho to netýka,“ uzavrel líder Progresívneho Slovenska.

Ďalšie dôležité správy

colný priestor pohranièníci kontrolná hala slovensko - èeský drietomský hranièný priechod informaèné dopravné znaèky stopka
Neprehliadnite

Stopka na hraniciach s Českom i Rakúskom. Slovákov neminú kontroly v autách i vo vlakoch