Kontajnerová loď Ever Given, ktorá v marci skoro na týždeň zablokovala Suezský prieplav, v utorok okolo štvrtej hodiny ráno opustila egyptské vody a pokračuje do Rotterdamu. S odkazom na zdroje z egyptského prístavu Port Said to uviedla agentúra Reuters. Podľa serveru MarineTraffic, ktorý sleduje pohyb lodí po svetových moriach, sa plavidlo dopoludnia nachádzalo v Stredozemnom mori severne od Egypta.

suez
Neprehliadnite

Napriek marcovému zablokovaniu Suezský prieplav vykázal rekordné príjmy

Ever Given, jedna z najväčších kontajnerových lodí na svete, zablokovala kľúčový dopravný uzol v marci, a na šesť dní tak paralyzovala globálny obchod. Cez 400 metrov dlhá loď s hmotnosťou 220-tisíc ton má na palube približne 18 300 kontajnerov.

Po vyslobodení musela Ever Given od 29. marca zostať zakotvená aj so svojou indickou posádkou vo Veľkom horkom jazere, ktoré oddeľuje severnú časť prieplavu od južnej. Na základe súdneho príkazu ju tam držala Správa Suezského prieplavu (SCA), ktorá požadovala odškodné. Loď mohla odplávať až 7. júla, keď sa na vyriešení sporu dohodli majitelia lodi spolu s jej poisťovateľmi a so správou prieplavu. Podrobnosti vyrovnania nezverejnili.