„Pán prezident prečítal vyhlásenie, ktoré zjavne nebolo napísané na Slovensku,“ vyhlásil premiér Robert Fico. Reagoval tak na výzvu prezidenta Andreja Kisku na rozsiahlu rekonštrukciu vlády alebo predčasné voľby.

Právo vyjadriť svoj názor, akokoľvek by mohol byť urážlivý či šokujúci, je garantované mnohými judikátmi európskych i slovenských súdov. Vždy sa však zdôrazňuje, že aj hodnotiaci úsudok by mal mať nejaké faktické zdôvodnenie, z ktorého vychádza. A to by mal teraz Robert Fico doložiť.

Štátny prevrat

Slovenské konšpiračné weby od prepuknutia aktuálnej krízy v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka a jeho priateľky rámcujú vzniknutú politickú búrku ako pokus o štátny prevrat. Jeden z nich dokonca píše, že podľa „dôveryhodných zdrojov“ sa na Slovensko už chystá blízky priateľ Georga Sorosa poverený riadením farebných revolúcií s cieľom štátnych prevratov cez nastrčených politikov.

Podobné úvahy sa dajú označiť za dejinnú interpretáciu konšpiračných médií, ktoré neustále obviňujú iných zo zapredania zahraničným silám, ale samé pritom nekriticky preberajú veľkú časť svojho obsahu z ruských médií a to vrátane preukázaných hoaxov.

Extrémny problém vzniká, keď 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa