„Od budúceho roka končí nalepovanie a zoškrabávanie. Držíme tým prst na tepe doby,“ uviedol minister J. Leichtfried.

Klasická nalepovacia diaľničná známka bude dostupná aj naďalej. Okrem nej si však budú môcť vodiči od novembra tohto roka na internete a od polovice budúceho roka v novinových stánkoch a čerpacích staniciach kúpiť takzvanú elektronickú známku.

Systém bude fungovať podobne ako u nás. Po zaplatení e-známky vodič nedostane ceninu, jeho evidenčné číslo vozidla (EČV) bude zapísané do špeciálneho elektronického systému. Na čelné sklo tak už nebude potrebné nič lepiť.

Skutočnosť, že bude elektronický systém verejne prístupný, sa stal terčom kritiky ochrancov osobných údajov. Podľa ministerstva však bude v systéme viditeľné len meno majiteľa vozidla, EČV a druh zakúpenej známky.

Cena ostane pôvodná

Cena za nalepovaciu známku a aj zapísanie do elektronického systému bude podľa ministerstva dopravy rovnaká, pretože aj náklady na obstaranie cenín a prevádzku systému sú porovnateľné.

Podľa štátnej diaľničnej spoločnosti Asfinag vyberie Rakúsko ročne na mýtnom 472 miliónov eur. Podľa jej riaditeľa Klausa Schierhackla z prieskumu medzi vodičmi vyplýva, že až tri štvrtiny sa chystajú vymeniť klasickú nalepovaciu známku za elektronickú.

Zdroj: ČTK