Internetový portál YouTube odstráni videá, ktoré obsahujú nesprávne informácie o vakcínach proti koronavírusu. Sieť zakáže akýkoľvek súvisiaci obsah, ktorý bude v rozpore s informáciami zdravotníckych úradov alebo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), informovala dnes agentúra Reuters. YouTube tak rozširuje pravidlá, ktoré majú brániť šíreniu klamných informácií, alebo konšpiračných teórií o pandémii koronavírusu. Správcovia portálu zmažú napríklad videá tvrdiace, že vakcína zabíja, spôsobuje neplodnosť, alebo že spoločne s očkovaním budú do ľudí vsádzané mikročipy.

Koronavírus
Neprehliadnite

Slovensko dnešným dňom sprísňuje opatrenia proti šíreniu koronavírusu

„Vakcína proti Covidu-19 môže byť veľmi skoro (vyvinutá), preto sa chceme uistiť, že budeme mať správne nastavené pravidlá, aby sme mohli z platformy odstrániť dezinformácie týkajúce sa vakcíny," povedal podľa denníka The Guardian hovorca YouTube.

Internetový server tvrdí, že už teraz odstraňuje videá, ktoré spochybňujú prenos koronavírusu, podporujú vedecky nepodložené metódy liečby, odrádzajú ľudí od vyhľadania lekárskej starostlivosti, alebo spochybňujú odporúčania zdravotníckych úradov o nutnosti izolácie či fyzického odstupu. Od začiatku februára YouTube odstránil cez 200- tisíc videí s dezinformáciami okolo Covidu-19. YouTube tak nasleduje sociálna sieť Facebook, ktorá v utorok oznámila, že začne odmietať reklamy, ktoré majú odradiť ľudí od očkovania. Rad komentátorov však poukázal na to, že nepravdy o očkovaní a ďalšie zdravotnícke dezinformácie sa hojne šíria prostredníctvom skupín a stránok, ktorých sa nový zákaz netýka. Facebook začal znižovať viditeľnosť stránok propagujúcich dezinformácie a nepovoľuje reklamy obsahujúce klamlivé správy (hoaxy), na ktoré upozornili WHO, alebo americké Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb.