Americký kongresman Adam Schiff sa domnieva, že je ,,len otázkou času", kým Ukrajinu navštívi prezident USA Joe Biden.

Schiff, ktorý sa s kolegami cez víkend v Kyjeve stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, to uviedol v nedeľu pre televíziu CNN.

Pelosiová v Kyjeve

Predseda výboru Snemovne reprezentantov pre spravodajské služby poskytol stanici detaily o približne trojhodinových rozhovoroch, ktoré so Zelenským v sobotu večer viedla delegácia amerického Kongresu.

Na jej čele stála predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová, najvyššie postavená predstaviteľka USA, ktorá navštívila Ukrajinu od začiatku ruskej invázie.

Vojenská pomoc aj spravodajské informácie

Podľa Schiffa sa stretnutie so Zelenským zameriavalo na priority ďalšej pomoci Ukrajine vrátane dodávok vojenskej techniky či poskytovania spravodajských informácií.

Hovorili aj o humanitárnej kríze, utečencoch či vojnových zločinoch. Kongresmani následne o rokovaní telefonicky informovali prezidenta Bidena.

Schiff dodal, že členovia delegácie chceli Zelenskému vyjadriť podporu, pretože, ako povedal pre CNN: ,,Ak Rusku toto prejde, táto otvorená agresia, invázia v susednej krajine, prečo by sme si mali myslieť, že sa zastaví pri Ukrajine."

Signál podpory v ťažkých časoch

Zelenskyj v nedeľu večer označil víkendové stretnutie s Pelosiovou za silný signál podpory v ťažkých časoch.

V televíznom vyjadrení podľa agentúry AP povedal, že rokovania sa týkali okrem iného dodávok obranného materiálu Ukrajine, finančnej podpory či sankcií voči Rusku.

Ukrajinci sú ,,vďační všetkým partnerom, ktorí návštevou nášho hlavného mesta v takomto ťažkom období vysielajú takéto dôležité a silné signály podpory", zdôraznil ukrajinský líder.

Ďalšie dôležité správy

PK 24 Jasionka - Americký prezident Joe Biden (vpravo) si podáva ruky s členom 82. leteckej divízie v Jasionke na juhovýchode Poľska v piatok 25. marca 2022. FOTO TASR/AP

President Joe Biden visits with members of the 82nd Airborne Division at the G2A Arena, Friday, March 25, 2022, in Jasionka, Poland. (AP Photo/Evan Vucci)
Neprehliadnite

Biden žiada ďalších 33 miliárd na pomoc Ukrajine. Putin nesmie Európu vydierať, povedal