„Zúčastnené strany sa dohodli, že SAV vyhotoví vstupné súvahy vedecko-výskumných inštitúcií (v.v.i.) SAV a poskytne ich v rámci spoločnej pracovnej skupiny ministerstvu školstva a SAV na účely overenia kladného vlastného imania v.v.i. pri ich vzniku,“ uviedlo ministerstvo. SAV zašle kópie protokolov o majetku štátu, ktorý by mal prejsť na v.v.i., na ministerstvo školstva a ministerstvo financií. „Slovenská akadémia vied už teraz kreauje predmetnú pracovnú skupinu tak, aby bola plne súčinná,“ uviedla hovorkyňa SAV Monika Hucáková.

Ku krehkému kompromisu došlo v stredu na pôde ministerstva školstva, kde sa uskutočnilo rokovanie medzi ministerkou školstva, vedy, výskumu a športu Martinou Lubyovou (nominantka SNS), predsedom SAV Pavlom Šajgalíkom a za účasti R. Rašiho a predsedu výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport a poslanca Národnej rady (NR) SR Ľubomíra Petráka (Smer-SD).

Vyhrotený konflikt

Ministerstvo naďalej tvrdí, že nemohlo vykonať registráciu v požadovanom termíne kvôli dokumentom, ktoré neboli dodané včas. Jeho argumentáciu SAV vyvracala tým, že niektoré zadania sa nedali splniť.

Rezort totiž žiadal napríklad stanovy nových inštitúcii, ktoré však právne neexistujú, keďže ich transformáciu neodobril.

Vedci tiež dvakrát verejne protestovali, tvrdia, že nemôžu ďalej fungovať v právnom vákuu. Pracovné cesty si hradia sami a hrozí im prepadnutie niektorých grantov či vážne poškodenie reputácie u partnerov, s ktorými v súčasnom stave nemajú ako spolupracovať.

Šéf SAV P. Šajgalík v rozhovore pre Trend naznačoval, že ministerka má s vedením SAV osobný problém a tlačí tým inštitúciu k „samovražde“.

Raši verí, že sa darí prelomiť patovú situáciu

„Výsledkom rokovaní je konsenzus o ďalšom postupe, ktorý, verím, že vyrieši súčasnú patovú situáciu v termíne do 11. 9. 2018. Do tohto termínu môžeme postupovať podľa súčasne platnej legislatívy o SAV,“ vyhlásil R. Raši.

Prípadné prelomenie veta prezidenta NR SR a novelizácia zákona by preto podľa R. Rašiho nemali dosah na súčasnú situáciu. „Podľa súčasného zákona do tohto termínu môže dôjsť k dokončeniu celého procesu a dokompletizovaniu procesu transformácie SAV na VVI,“ povedal podpredseda Smeru.