Európska komisia by voči Poľsku mohla podať žalobu o nesplnení povinnosti, ak sa Varšave nepodarí stiahnuť protiinflačné opatrenia, ktoré nie sú v súlade s právnymi predpismi EÚ. Týkajú sa najmä zníženej sadzby DPH na plyn a hnojivá, píše Euractiv.

Podľa smernice EÚ nemôže byť znížená sadzba DPH nižšia ako päť percent. Nulová sadzba DPH na hnojivá a plyn teda podľa Komisie nie je v súlade s právnymi predpismi EÚ.

O tom, že EÚ možno odmietne poľský „protiinflačný štít“, sa hovorilo už v januári, no Brusel sa podaním žaloby začal vyhrážať len teraz. Ak Poľsko nevyhovie jeho výzvam, tak by Komisia mohla celú vec posunúť na Súdny dvor EÚ, pričom bude od Varšavy požadovať, aby zmenila ustanovenia, ktoré nie sú v súlade s únijným daňovým zákonom.

Poľsko sľubuje zmenu

Eurokomisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni v tejto súvislosti zaslal Varšave v septembri a októbri list. Na Twitteri o tom informovala redaktorka Dorota Bawoleková z poľskej televízie Polsat News.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki priznal, že Komisia niektoré opatrenia v rámci protiinflačného štítu spochybnila, no prisľúbil, že vláda svoj program zmierňovania rastu cien upraví.

Štít by teda mal nahradiť iný protiinflačný mechanizmus, dodal premiér, podľa ktorého vhodná cenová politika zo strany energetických spoločností zmierni dopad na spotrebiteľov, keď sa sadzby DPH vrátia na svoju pôvodnú hodnotu.

Morawiecki však trvá na tom, že Poľsko zachová nulovú daňovú sadzbu na potraviny, ak Komisia nebude proti.

K schváleniu protiinflačného štítu došlo začiatkom tohto roka a vo svojom súčasnom znení má platiť až do konca roka 2022.

Ďalšie dôležité správy

Germany Hosts Ukraine Reconstruction Conference
Neprehliadnite

Poľský analytik: Krajina by mohla získať strategickú pozíciu v stredoeurópskom regióne