Transakcie s komerčnými nehnuteľnosťami v Európe sa v druhom štvrťroku prepadli o 58 percent. Dôvodom je, že rastúce úrokové sadzby vyvolali výkyvy na trhoch s nehnuteľnosťami na celom kontinente, informuje Bloomberg.

Počas posledných troch mesiacov do júna sa podľa MSCI Real Assets uskutočnili obchody v hodnote len 34,4 miliardy eur, čo je najnižšia úroveň od roku 2010. Najviac postihnutým segmentom sa stali kancelárie, pričom transakcie klesli o 68 percent. Hotely boli najstabilnejšie, keď upadli len o 36 percent.

„V týchto extrémne náročných trhových podmienkach je kancelársky sektor najviac zasiahnutý dôsledkami vyšších úrokových sadzieb a tým, že užívatelia prechádzajú na hybridnú prácu,“ povedal vedúci prieskumu nehnuteľností v regióne EMEA z MSCI Tom Leahy.

Všetky hlavné európske trhy zaznamenali výrazný pokles. Najslabšou krajinou v „top ten“ bolo Rakúsko, ktoré zaznamenalo 75-percentný pokles v porovnaní s 29-percentným znížením v Portugalsku. Zvýšené náklady na pôžičky vytvorili medzeru medzi kupujúcimi a predávajúcimi a zmrazili mnohé trhy. „V cenových očakávaniach predávajúcich a kupujúcich je značný nesúlad,“ povedal T. Leahy. „S najväčšou pravdepodobnosťou to bude pokračovať, kým investori nezískavajú väčší prehľad o nákladoch na pôžičky a zdraví trhu s nájomníkmi,“ dodal.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Zamestnanci sa cítia oklamaní. Sľubovali im prácu na diaľku a teraz ich volajú do kancelárie