Podanie kombinácie protikoronavírusových látok casirivimab a imdevimab znižuje riziko ochorenia Covidu-19 s príznakmi o zhruba 81 percent. Uviedol to švajčiarsky farmaceutický koncern Roche na základe klinickej štúdie v rozhodujúcej fáze testovania prípravkov, ktorých ,,koktail" švajčiarska firma vyvinula v spolupráci s americkou firmou Regeneron.

U pacientov s príznakovou infekciou odznejú symptómy po podaní kombinácie protilátok v priemere do týždňa. V kontrolnej skupine, ktorá dostávala placebo, to boli tri týždne. Pri aplikácii študovaných látok sa pritom nevyskytli neočakávané vedľajšie účinky.

JB 24 Chang-čou - Zdravotníčka podáva vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od čínskej spoločnosti Sinovac mužovi počas očkovania vo vakcinačnom centre v čínskom meste Chang-čou 23. marca 2021. Čínska biofarmaceutická spoločnosť Sinovac oznámila, že jej vakcína CoronaVac proti ochoreniu COVID-19 je bezpečná a účinná aj u detí vo veku od troch do 17 rokov. Informovala o tom v utorok agentúra AP. FOTO TASR/AP

A man wearing a face mask to help curb the spread of the coronavirus receives a shot of Sinov
Neprehliadnite

Peking poprel správy o nízkej účinnosti čínskych vakcín

V klinickej štúdii rozhodujúcej tretej fázy išlo o skúmanie rizík a záťaže plynúcich z covidu-19 v domácnostiach. Zhruba 1 500 kontaktných osôb dostalo buď protilátkový preparát, alebo placebo. Výsledky majú byť čo najskôr odovzdané schvaľovacím úradom, uviedla agentúra DPA. Takzvané monoklonálne protilátky sú vyrábané v laboratóriu a na vírus útočia v pevne definovanom cieli.

Predchádzajúce výsledky štúdií hovorili o tom, že podanie kombinácie casirivimabu a imdevimabu môže u rizikových pacientov znížiť riziko ťažkého priebehu choroby alebo smrti o 70 percent. V súčasnosti látky skúma aj Európska agentúra pre lieky (EMA) a v Spojených štátoch je povolené ich núdzové používanie. Koktejl dostal aj bývalý americký prezident Donald Trump. V Európskej únii sa rozhodlo tento liek ako prvý experimentálne používať Nemecko.