Tento rok sa vraj bude niesť na vlne nárastu platobnej neschopnosti v podnikateľskej sfére. Dlhy budú trápiť mnohé sektory, nevynímajúc ani malé a stredné firmy. Slovenská ekonomika by mala v tomto roku rásť v stálych cenách tempom na úrovni 2,2 percenta.

Ku koncu budúceho roka by mal rast spomaliť na 1,9 percenta, ukázal najnovší januárový prieskum Národnej banky Slovenska medzi analytikmi komerčných bánk. Prognózy nie sú veľmi lichotivé a podnikatelia by sa mali pripraviť aj na možnosť, ako si lepšie zabezpečiť svoje pohľadávky. 

Hrozí zhoršenie platobnej disciplíny

Pomalší rast ekonomiky naznačujú aj ďalšie aktuálne prieskumy. Podľa analýzy spoločností Euler Hermes a Allianz sa má globálny index insolvencií v tomto roku zvýšiť o šesť percent, na Slovensku dokonca o 12 percent.

Najčastejším dôvodom zlej platobnej disciplíny medzi biznisovými zákazníkmi sú podľa štúdie European Payment Practices 2019, ktorú vypracovala skupina EOS, neuhradené platby od vlastných zákazníkov, ale aj využívanie dodávateľských úverov. Vysoké percento dlhov vzniklo v prípade úmyselného nezaplatenia, uviedla ho každá tretia firma v spomínanej štúdii.

Rast druhotnej platobnej neschopnosti je už viditeľný najmä v Nemecku, kde má v automotive segmente problém so splatnosťou svojich pohľadávok mnoho subdodávateľov v druhom a treťom slede.

„U nás je to markantné najmä v stavebníctve, kde je zvykom prenášať kreditné riziko na subdodávateľov. Tak konečný efekt omeškania dopadá na posledných subdodávateľov,“ hovorí pre TREND Juraj Janči, country manažér spoločnosti Coface Slovensko. Prepad objednávok za posledný kvartál roku 2019 zaznamenali najmä v subdodávkach pre automotive priemysel, strojárstvo a stavebníctvo.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa