Predseda parlamentu Boris Kollár zvolal okrúhly stôl k téme ústavného zákona o skrátení volebného obdobia na utorok (18. 1.). TASR to potvrdila jeho hovorkyňa Michaela Jurcová. Kollár už skôr avizoval, že chce na stretnutie zvolať predsedov relevantných politických strán, ktoré majú zastúpenie v parlamente.

Sulík nepríde

Predseda SaS a vicepremiér Richard Sulík už reagoval, že sa na okrúhlom stole nezúčastní. „Nevidím žiaden dôvod na takýto okrúhly stôl," reagoval na piatkovej tlačovej konferencii.

Pozvánku dostal aj mimoparlamentný Hlas-SD, hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková uviedla, že sa na stretnutí zúčastnia. O prijatí pozvánky informoval na sociálnej sieti aj europoslanec a šéf mimoparlamentného hnutia Republika Milan Uhrík. Dodal, že na stretnutí sa určite zúčastní.

Chýba podpora koaličných partnerov

Kollár už skôr avizoval, že súhlasí, aby mali ľudia možnosť sa v referende vyjadriť, či chcú skrátiť volebné obdobie. Nenašiel však podľa svojich slov podporu koaličných partnerov.

Otázka je protiústavná

Opozícia a odborári minulý rok vyzbierali 600-tisíc podpisov na iniciovanie referenda o skrátení volebného obdobia. Prezidentka sa v prípade petície obrátila na Ústavný súd,  ktorý v júli 2021 rozhodol, že navrhovaná referendová otázka o skrátení volebného obdobia Národnej rady je protiústavná.

Čaputová reagovala, že by vyhlásila referendum o predčasných voľbách, ak by parlament rozhodol o zmene ústavy a následne prijal uznesenie, ktorým by požiadal o jeho konanie.

IGOR MATOVIČ Tvrdí, že o investície svojej ženy sa nezaujíma už 14 rokov a nemieni to meniť.
Neprehliadnite

Bude referendum o skrátení volebného obdobia? Kollár chce kompromis, Matovič nevidí zhodu