Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) už zvolal obe mimoriadne schôdze iniciované opozičným Smerom-SD.

V pondelok (30. 8.) o 11.00 h sa má začať 37. schôdza NR SR k cenám energií v roku 2022 a o postupe SR po dokončení plynovodu Nord Stream 2. Po jej skončení má nasledovať ďalšie mimoriadne rokovanie, a to o návrhu na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO).

Na snímke poslanec NRSR Robert Fico (SMER-SD)  počas rokovania 32. schôdze Národnej rady SR v Bratislave 22. júna 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Smer navrhne odvolávanie Mikulca v utorok, ráta s tým, že schôdza nebude

Smer-SD chce na prvej zo zvolaných schôdzí prerokovať uznesenie, v ktorom od vlády žiada predložiť vecný a časový harmonogram krokov, ktoré podnikne v priebehu septembra, „s cieľom podstatne eliminovať ťažké sociálne dosahy výrazného zvýšenia cien tepla, plynu, elektriny pre slovenské domácnosti a malé a stredné podniky v roku 2022".

Od vlády tiež žiada, aby stanovila postup pri ochrane záujmov Slovenska v súvislosti s ukončením projektu Nord Stream 2. Podľa lídra strany Roberta Fica sa dá očakávať, že koaliční poslanci neschvália program a schôdza sa hneď skončí.

Ministra vnútra chce opozícia odvolávať opätovne. Vyčíta mu viacero vecí, od situácie v rezorte a polícii až po podozrenia z korupcie.

Tvrdí, že sa mal stretávať s členom bratislavskej mafiánskej skupiny takáčovcov Matejom Zemanom v jeho byte, kde mali preberať koordinovanie výpovedí. Kritizuje ho aj preto, že mal údajne prerušiť policajný zásah voči trom obvineným „kajúcnikom" vrátane Mateja Zemana.

Mikulec obvinenia odmietol, Mateja Zemana podľa vlastných slov nepozná a nikdy ho nestretol.