Je forma výstavby nájomných bytov, akú navrhol Kollárov ekonomický expert Štefan Holý reálna a efektívna? Na pondelkové stretnutie na pôde Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ktoré inicioval Igor Matovič, prichádzali lídri, či zástupcovia strán OľaNO, SaS, Za ľudí a Sme rodina s tým, že odpoveď sa dozvedia práve na ňom.

Treba však dodať, že šéf liberálov Richard Sulík a ekonóm z Kiskovej strany Tomáš Meravý boli viac-menej otvorene proti vyňatiu štátnych podnikov z okruhu verejných financií s cieľom, aby si mohli zobrať miliardové pôžičky.

Nájomné byty áno, zadlžovanie zatiaľ nie

Po vyše štvorhodinovej diskusii s ekonomickými expertmi, napríklad z útvaru Hodnoty za peniaze, sa vznikajúca koalícia dohodla na tom, že sa touto otázkou napokon nebudú v najbližšom čase zaoberať. Aj tak by totiž konečné rozhodnutie nebolo na Slovensku, ale na Európskej komisii a jej štatistickom úrade – Eurostate.

Ten práve prehodnocuje tento model u rakúskej štátnej firmy Asfinag, ktorá je ekvivalentom našej diaľničnej spoločnosti. Ak by ho Eurostat odobril, odraziť by sa od toho mohla celá Únia.

„Rozhodnuté je, že treba stavať nájomné byty a treba nájsť tú správnu formu,“ vyhlásil po stretnutí pravdepodobne budúci premiér Igor Matovič. Líder OľaNO chce vytvoriť podmienky, aby súkromný sektor chcel stavať byty na účely primeraného nájmu, nielen na predaj.

Podľa R. Sulíka bude treba najskôr vyriešiť problém s neplatičmi, skrátiť dobu odpisov zo 40 na 20 rokov, umožniť vznik realitných fondov, umožniť dôchodkovým správcovským spoločnostiam investovať a zjednodušiť stavebné konanie.

„Vymenoval som päť vecí, na ktorých sa zhodneme. Do toho sa rýchlo pustíme. Uvidíme, aká bude reakcia súkromného sektora,“ dodal R. Sulík.

Kollár využil možnosť, ako ustúpiť a nestratiť tvár

líder SaS Richard Sulík prichádza na stretnutie k nájomným bytom Zdroj: TASR

Chýbajúce peniaze dodajú dôchodkové úspory

I. Matovič však naďalej vidí v oblasti výstavby nájomných bytov aj úlohu štátu. Aby pomáhal tam, kde to pre súkromníkov nie je výhodné. Štát má podľa neho možnosti, aby

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa